Żylaki nóg

Układ krążenia jest jednym z najbardziej narażonych na choroby układów całego naszego ciała. Gabinety kardiologów czy flebologów pękają dziś w szwach, a w kolejkach czekają już nie tylko seniorzy, ale również osoby młodsze, które są przepracowane i prowadzą niezdrowy tryb życia i coraz częściej chorują na żylaki kończyn dolnych,
nadciśnienie, miażdżycę czy arytmię.

Jakie są przyczyny niewydolności żylnej?

W naszym ciele żyły spełniają ogromnie ważną funkcję: transportują do wszystkich organów krew zaopatrzoną w tlen wraz ze wszystkimi substancjami odżywczymi. Swobodny i niezakłócony przepływ krwi zależy więc od jędrności, kondycji i elastyczności całego układu żylnego.W sytuacji jeśli ktoś cierpi na pierwotną lub nabytą niewydolność zastawek żylnych lub przebył w przeszłości zakrzepicę żył głębokich narażony jest na powstanie tzw. żylaków kończyn dolnych, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale także sprawiają ból i ogromny dyskomfort w życiu codziennym, a nieleczone mogą prowadzić do niebezpiecznych dla życia zakrzepów.

Jak diagnozuje się niewydolnosc krążenia?

Niewydolnosc krążenia w obrębie układu żylnego kończyn dolnych najczęściej diagnozują flebolodzy. Po zebraniu od pacjenta wywiadu na temat objawów, trybu życia i przypadku żylaków w rodzinie lekarz przystępuje do wykonania USG Doppler – jedno z najbezpieczniejszych, najtańszych i najszerzej dostępnych badań pozwalających śledzić przepływ krwi przez narządy i naczynia krwionośne.

Jak objawiają się żylaki kończyn dolnych?

Niewydolność żylna to nie tylko problem estetyczny w postaci poskręcanych, zgrubiałych i zmienionych patologicznie fragmentów żył. To również szereg bolesnych i niekomfortowych objawów takich jak: dokuczliwe skurcze łydek (zwłaszcza w nocy), uczucie ciężkości nóg zwłaszcza po długim przebywaniu w pozycji siedzącej lub stojącej, swędzenie chorobowo zmienionych miejsc czy zespół niespokojnych nóg. O wszystkich tych objawach należy bezzwłocznie poinformować lekarza oraz wskazać również kto z bliskich krewnych boryka się lub borykał z tego typu dolegliwościami. Nie warto czekać aż niewydolność żylna się rozwinie. Jeśli zaobserwujemy na skórze kończyn dolnych nieestetyczne pajączki to wyraźny sygnał, aby udać się do lekarza.