Słodycze to coś, czego większość ludzi nie potrafi sobie odmówić. Czekoladowe batony, chrupiące ciasteczka, owocowe żelki, kremowe torty i wiele innych przekąsek. Niewielu jest w stanie się im oprzeć. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że słodkości dostępne w sklepach najczęściej zawierają biały cukier, który uzależnia i szkodzi zdrowiu.
Czym zastąpić biały cukier? – naturalne słodziki
Istnieją naturalne słodziki, które są zdecydowanie mniej kaloryczne, a przy tym nie mają złego wpływu na ludzki organizm. Z powodzeniem można je wykorzystywać do robienia zdrowych przekąsek i cieszyć się słodkim smakiem różnego rodzaju własnej roboty ciasteczek, cukierków, batoników i wielu innych propozycji.
Do najpopularniejszych, zdrowych słodzików należą erytrytol i ksylitol. Podczas gdy rafinowany cukier sieje w ciele spustoszenie, te naturalne słodziki wspomagają niektóre funkcje organizmu. Mogą być stosowane zarówno do słodzenia napojów, jak i do wypieków oraz innych deserów. Ich dodatkowym atutem jest to, że mogą je spożywać nawet osoby z cukrzycą.
Pozostałe zamienniki cukru
Zdrowe przekąski mogą być stworzone nie tylko z wykorzystaniem erytrytolu czy ksylitolu. Poza tymi słodzikami, można stosować także inne zamienniki cukru, takie jak miód, syrop klonowy, daktylowy lub z agawy, czy dość popularna i szeroko dostępna stewia.
Słodycze na półkach sklepowych nie tylko zawierają proste cukry, lecz także wiele substancji konserwujących czy barwników. Zamiast wybierać gotowe rozwiązania, które nafaszerowane są „białą śmiercią” oraz innymi szkodzącymi zdrowiu składnikami, zdecydowanie lepiej jest przygotować coś samodzielnie, wykorzystując do tego zdrowe produkty. Można się przy tym dodatkowo świetnie bawić na przykład angażując do tego dzieci.
Naturalne słodycze – owoce i bakalie
Najprostszym, najszybszym i najzdrowszym sposobem na pojawienie się chęci na słodkości jest sięgnięcie po naturalne słodycze. Wszelkiego rodzaju owoce i bakalie oprócz zaspokojenia potrzeby zjedzenia czegoś słodkiego, dostarczają organizmowi wielu witamin i minerałów, które mają korzystny wpływ na jego różne funkcje.
Takie zdrowe przekąski nie będą przyczyniały się także do zwiększenia masy ciała. Oczywiście jak w każdej kwestii, należy pamiętać o tym, aby zachować umiar. Zjedzenie jednego jabłka dziennie nie wpłynie negatywnie na wagę, ale już spożywanie ich na przykład w ilości 0,5 kg każdego dnia z pewnością nie przyniesie niczego dobrego.