Zabieg embolizacji – co trzeba wiedzieć?

Wśród przydatnych w leczeniu procedur medycznych wyróżnia się z pewnością embolizacja naczyń. Zabieg ten jest coraz częściej wykonywany w ginekologii, urologii oraz neurochirurgii. Na czym polega, jak przebiega i kiedy może być stosowana? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest embolizacja?

Procedury embolizacji wewnątrznaczyniowej zatrzymują przepływ krwi do określonego naczynia krwionośnego, guza lub chorego obszaru tkanki żywej. Leczenie polega na umieszczeniu specjalnego cewnika z materiałem zatorowym w naczyniu żylnym, aby zapobiec przepływowi krwi.

Jest to małoinwazyjny zabieg medyczny o wysokim stopniu skuteczności. Zamknięcie światła naczynia to sposób na bezpieczne przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych. Najczęściej wykonywana jest embolizacja tętnicy nerkowej i macicznej oraz tętniaka mózgu.

Jak przebiega zabieg embolizacji?

Podczas embolizacji tętnicy wykonuje się małe nacięcie w wewnętrznej części uda i wprowadza cewnik, czyli cienką, elastyczną rurkę do tętnicy w pobliżu guza lub chorej tkanki. Po umieszczeniu cewnika wstrzykuje się małe cząsteczki materiału zatorowego, wykonane z maleńkich gąbek żelatynowych lub kulek. To blokuje tętnicę i zatrzymuje przepływ krwi do danej strefy.

Cała procedura odbywa się pod kontrolą rentgenowską i w miejscowym znieczuleniu (czasami w ogólnym). Po zabiegu rzadko dochodzi do powikłań, wśród których wymienia się: krwiaki w miejscu wkłucia, dolegliwości bólowe, zakrzepicę, stany gorączkowe, a w rzadkich przypadkach udar mózgu czy zgon. Generalnie jednak zabieg ten jest wyjątkowo bezpieczny, a przed jego zastosowaniem zbiera się cała dokumentację medyczną, by wykluczyć wszelkiego rodzaju przeciwwskazania.

Praktyczne zastosowania embolizacji

Embolizację tętnic stosuje się w leczeniu niektórych rodzajów raka wątroby, raka nerki i guzów neuroendokrynnych. Może być również stosowana w leczeniu mięśniaków macicy, tętniaków i innych schorzeń. Procedura jest ponadto zalecana, jeżeli mamy do czynienia z nadmiernym krwawieniem, malformacją naczyniową lub guzami.

Embolizacja naczyń jest zwyczajowo wykonywana podczas badania obrazowego zwanego angiografią. Stosuje się ją również, aby powstrzymać nadmierne krwawienia podczas zabiegów chirurgicznych.