Lato, słońce, ciepły wiatr od morza – te wszystkie czynniki sprzyjają opalaniu się, kąpaniu w chłodnych wodach akwenów oraz spacerom po plaży. Jednak ta beztroska może bardzo poważnie zaważyć na zdrowiu – udary słoneczne i choroby skóry mogą dotknąć każdego, warto więc, przy intensywnym słońcu w porze letniej, założyć okrycie na głowę, a skórę ciała zabezpieczyć kremem z wysokim filtrem.
Coraz częściej do diagnostyki medycznej używane są nowoczesne urządzenia, dzięki którym lekarz trafnie stawia diagnozę, co umożliwia podjęcie szybkiego leczenia. Jednym z takich urządzeń jest dermatoskop lekarski, dzięki któremu można szybko rozpoznać nieprawidłowe zmiany skórne.
Dermatoskopy
Dermatoskop to rodzaj mikroskopu z wbudowanym oświetleniem – przykładając okular do skóry, zobaczymy w nawet dziesięciokrotnym powiększeniu jej obraz, co pozwala na dokładne zaobserwowanie stanu pieprzyka, wyprysku czy badanej narośli.Skąd się biorą zmiany skórne? Odpowiedź na to pytanie nie jest proste, ponieważ jest to „sprawka” wielu, niekorzystnych czynników. Do najbardziej prawdopodobnych zalicza się promieniowanie UVA i UVB, które to powodują oparzenia skórne, alergie, wysuszanie i starzenie. Tego typu promieniowanie może również być przyczyną nieprawidłowego rozrostu komórek skóry, a w konsekwencji ich zezłośliwienia się. W takim przypadku istnieje zagrożenie pojawienia się jednego z najbardziej złośliwych nowotworów, a mianowicie czerniaka.
Zasada działania dermatoskopu
Dermatoskop może pracować w dwóch trybach:
– z polaryzacją,
– bez polaryzacji.W momencie założenia na urządzenie specjalnego filtru polaryzacyjnego, który ograniczy ilość odbitego od skóry światła, lekarz ma możliwość dokładnego zobaczenia brzegów zmiany skórnej, a także jej głębszych struktur, co sprawia, że można dużo łatwiej zauważyć niepokojące zmiany.W przypadku badania bez filtru polaryzacyjnego okular musi zostać pokryty olejkiem immersyjnym, co zminimalizuje odbicie światła od skóry. Podobnie jak w przypadku badania spolaryzowanego, tak w tym przypadku, zmiana będzie równie dobrze widoczna.
Dermatoskopy to bardzo pomocne urządzenia i w przypadku zauważenia niepokojących zmian na skórze, zaleca się ich kontrolę przy pomocy tego przyrządu przynajmniej co trzy miesiące. Jeżeli zmiany okażą się łagodne, profilaktyczne kontrole można ograniczyć do jednego badania co rok. Takie zalecenia dotyczą głównie osób z obciążeniami nowotworowymi i podejrzeniami chorób skóry.