Ulga seniora i opiekuna

Choroba alzheimera niszczy życie zarówno choremu, jak i członkom jego rodziny. Osobie dotkniętej tym okrutnym schorzeniem odbiera ono godność, pamięć i umiejętność wykonywania podstawowych czynności życiowych, jednak mało mówi się o tym, jak wiele problemów nastręcza osobom, którym przypadła opieka nad tego typu chorymi. Poznaj dwie strony medalu choroby alzheimera.

Obustronne wyczerpanie

Brak wolnego czasu, otrzymywane wyzwiska i akty przemocy czy zwykłe ludzkie wyczerpanie to tylko niektóre z trudności jakich doznaje osoba sprawująca opiekę nad chorym na alzheimera. Długotrwałe pozostawanie w takim położeniu przy jednoczesnym braku kwalifikacji i wsparcia psychologicznego prowadzi (jak pokazują badania) do zwiększonego współczynnika zawałów serca u osób sprawujących opiekę nad chorymi. Czy jest inny sposób na zapewnienie schorowanemu krewnemu godnej starości? Oczywiście!

Ulgą dla seniora i opiekuna są domy opieki alzheimer Warszawa. Oddanie chorego do domu opieki wciąż nie jest w Polsce popularnym rozwiązaniem. Często jednak jest to jedyna opcja, która pozwoli choremu na otrzymanie wykwalifikowanej i dostosowanej do jego położenia i objawów opieki zaś członkom rodziny wytchnienie, odrobinę oddechu od cierpienia związanego z chorobą bliskiego. Dodatkowym atutem jest fakt istnienia ustawy, która mówi o finansowaniu tego typu opieki. Pobyt w domu opieki pokrywany jest z emerytury bądź renty chorego, o większość kosztów rodzina nie musi się więc martwić.

Domy opieki Warszawa i okolice

Warszawa jako największa polska metropolia przoduje również w kwestiach medycznych. Nic więc dziwnego, iż w aglomeracji znajduje się największa w kraju liczba placówek typu Dom opieki alzheimer. W mieście Warszawa oraz okolicznych wsiach znajduje się dwadzieścia tego typu placówek, z czego około 11 prywatnych i 9 publicznych.

Opisane domy opieki oferują różną jakość i komfort pobytu. Publiczne zakłady opiekuńcze, finansowane z rent i emerytur seniora są dla rodziny tanie, ale nie zawsze mamy tam dużą wygodę pobytu chorego. Najczęściej pokoje są wspólne, mimo to pacjent otrzymuje codzienne wsparcie, zajęcia terapeutyczne i wszelką pomoc medyczną. Placówki prywatne mają natomiast duży wyższy komfort, ale też większe koszty utrzymania, oznaczające dla rodziny wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.