Szwy wchłanialne – kiedy tradycyjne naszywki to już przeszłość

Od lat szwy stanowią podstawowy sposób zamykania ran i szczelin chirurgicznych. Nie od dziś wiadomo, że ich właściwe zastosowanie i właściwy dobór wpływa na sukces powierzchownego zagojenia i estetykę blizn. Jednakże, czasami tradycyjne naszywki nie są wystarczające, a także powodują dyskomfort pacjentowi. Co w takim razie zrobić? Rozwiązaniem są szwy wchłanialne, które zniwelują te problemy i przyspieszą proces gojenia!

Zszywki chirurgiczne – jak działają i dlaczego są ważne?

Szwy chirurgiczne odgrywają bardzo ważną rolę w wielu procedurach medycznych. Od zabiegów chirurgicznych po zszywanie ran, szwy są niezbędnym elementem w procedurach, które mają zarówno za zadanie połączyć tkanki, jak i utrzymać je w jednym miejscu.

Szwy chirurgiczne są wykonywane za pomocą specjalnych nici, które są wykonane z materiału, który jest wytrzymały i niepodatny na rozciąganie. Przy zszywaniu tkanki, nici są założone w specjalny sposób, aby zapobiec rozdzieraniu się szwu, a także zapewnić, aby szew utrzymał swoją siłę i wytrzymałość.

Szwy chirurgiczne są ważne, ponieważ pomagają zapobiec wyciekaniu płynów z organizmu, a także pomagają w przywróceniu skóry i tkanek do ich naturalnego stanu. Jest to bardzo ważne, ponieważ umożliwia szybszy powrót do zdrowia i minimalizuje ryzyko infekcji.

Niezastąpione szwy wchłanialne

Kiedy chodzi o leczenie złamań, Szwy wchłanialne stanowią niezastąpione narzędzie. Są one wykonane z materiału, który jest w stanie wchłonąć się w ciągu kilku miesięcy, a także chronić chirurgicznie złączenia. Jest to szczególnie przydatne w przypadku młodych pacjentów, którzy nie chcą mieć szwów na stałe.

Istotną kwestią jest to, że szwy wchłanialne są w stanie wytrzymać dużo więcej niż zwykłe szwy. Są one wykonane z polimerów, dzięki czemu są trwałe i odporne na uszkodzenia. Wszystko to sprawia, że szwy wchłanialne są w stanie zapewnić silniejsze złączenia niż zwykłe szwy, co jest szczególnie ważne w przypadku skomplikowanych urazów.

Poza trwałością szwy wchłanialne są również zdecydowanie bezpieczniejsze dla pacjenta. Z uwagi na to, że materiał, z którego są wykonane, jest w stanie samoistnie się wchłonąć, nie ma obawy, że szwy pozostaną w ciele pacjenta. Oznacza to, że z minął ryzyko, że szwy wchłanialne będą powodować reakcje alergiczne lub inne powikłania.