Ssaki medyczne

Ssaki medyczne są specjalnymi urządzeniami stosowanymi do odsysania wydzieliny jakimi są krew, śluz, ropa lub wydzieliny fizjologiczne. Używa się ich w szpitalach podczas operacji i zabiegów, domach podczas opieki nad chorym lub w karetkach pogotowia.

Kiedy zakupić ssak medyczny?

Ssaki zabiegowe używane są w szpitalach podczas operacji kiedy pacjent mocno krwawy lub do oczyszczania dróg oddechowych. Stosuje się je w domach u osób przewlekle chorych, ciągle leżących lub osób z brakiem umiejętności samodzielnego odkrztuszania, a także pacjentów którzy są w śpiączce.

Działanie oraz budowa ssaków

Ssaki medyczne zbudowane są z pojemnika zbiorczego i regulatora próżni. Pojemnik ten służy do przechowywania tego co ssak odessie, regulator umożliwia regulację podciśnienia wymaganego do odsysania. Ssaki działają poprzez różnice ciśnień, które można regulować i dopasować do konkretnych rodzajów odsysanych płynów.Nowoczesne modele ssaków posiadają systemy zabezpieczające, które informują kiedy zbiornik zapełni się, a także wbudowane filtry antybakteryjne chroniące przed zakażeniem.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ssaka?

Podczas zakupu ssaka należy określić do odsysania jakiej wydzieliny będzie on używany. Ważny jest także zwrócenie uwagi na to w jakich warunkach użytkowany będzie ssak. Parametry jakie powinien mieć ssak określić należy na podstawie indywidualnych potrzeb pacjenta. Podczas użytkowania ssaka należy regularnie go czyści zmieniać filtry i pamiętać aby używać go zgodnie z instrukcją obsługi.

Jaki ssak wybrać?

Ssaki zabiegowe występują w następujących typach:
– elektryczny zasilany z sieci – przy użyciu tego ssaka potrzebne jest całe podłączenie do prądu,
– ssak z akumulatorami – zasilany jest przez wbudowane akumulatory, które wymagają wcześniejszego naładowania, Czy zakupie ssaka elektrycznego warto wybrać takie, który może być podłączony do prądu lub zasilany akumulatorami. Takie połączenie zasilania będzie umożliwiało używanie ssaka w różnych warunkach.

Innymi typami ssaków są:

– ssaki ręczne – pozwalają użytkować jedną ręką i używane są przez służby medyczne,
– ssaki ręczno – nożne – działają one pod wpływem oddziaływania siły rąk i nóg człowieka i używane są tylko doraźnie.