Pomoc psychologa w walce z depresją

Depresja to jeden z najcięższych problemów psychologicznych. Cierpi na nią wiele osób, choć znaczna część z nich uważa, że problem ten w ogóle nie istnieje i ich nie dotyczy. Tymczasem okazuje się, że pomocy psychologiczna w depresji jest coraz bardziej potrzebna. Jak ją świadczyć, by zapewniała ona maksymalną pomoc?

Zacznijmy od rozpoznania!

Jeśli pomoc psychologiczna w kontekście wykrycia depresji i walki z nią ma być skuteczna, to musi być ona poprzedzona szczegółową analizą sytuacji psychologicznej klienta gabinetu psychologicznego. Specjaliści cały czas podkreślają, że depresja nie jest chorobą jednolitą, lecz może przybierać dowolne oblicza. Co gorsza, osoba chora może nawet nie wiedzieć o jej istnieniu!

Może się okazać, że pomoc psychologa powinna być ukierunkowana na walkę z określonym, głęboko zakorzenionym w umyśle zjawiskiem. W innych przypadkach, za depresję mogą być odpowiedzialne aktualne zjawiska społeczne, takie jak np. pandemia lub życie w ciągłym zagrożeniu. Pewnym utrudnieniem może być też życie w izolacji, które dla wielu osób nie jest do zaakceptowania.

Następstwa – jak się przed nimi uchronić?

Pomoc psychologa nie powinna ograniczać się wyłącznie do przeszłości, ale również do tego, co nadejdzie. Depresja jest bardzo podstępną chorobą, aczkolwiek można ją pokonać. Klient gabinetu psychologicznego musi jednak wiedzieć, z czym może się w przyszłości spotkać. Dzięki temu walka z tą chorobą jest o wiele łatwiejsza i skuteczniejsza.

Trzeba tu jednoznacznie podkreślić, że w psychologicznym starciu z depresją, większą część pracy wykonuje sam klient psychologa. Owszem, specjalista jest po to, by nakierować swojego „podopiecznego” na określone tory i – jeśli istnieje na to szansa – przestrzec przed zagrożeniami. Niestety resztę musi wykonać osoba cierpiąca na depresję.

Pozytywy to nie wszystko!

Nie można zapominać, że pomoc psychologiczna dla osób cierpiących na depresję, powinna być świadczona wyłącznie przez specjalistę. Oczywiście „terapia domowa” również ma sens, ale rola osoby najbliższej, musi być tu odpowiednio ukierunkowana. Stawka jest bardzo duża, gdyż nieprzemyślana pomoc, przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego.

Podsumowując, pomoc psychologa w walce z depresją, jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Powinna ona dotyczyć również tych osób, u których objawy choroby – przynajmniej na chwilę obecną – nie są problemem. Jest to związane z tym, że depresja (jak każda choroba) powinna być leczona już od pojawienia się pierwszych, często niewyraźnych symptomów.