Niewydolność krążenia w obrębie naczyń żylnych kończyn dolnych jest zespołem objawów, które bardzo obniżają komfort życia. Choroba staje się szczególnie uciążliwa wraz z wiekiem oraz wywołuje wiele nieprzyjemnych objawów takich jak bóle nóg, obrzęki oraz szpecące zmiany na skórze. Dzisiejsza flebologia doskonale radzi sobie z eliminacją powstałych zmian, jednak w leczeniu choroby najważniejsze jest jej zapobieganie.
Żylaki kończyn dolnych – objawy, przebieg i diagnostyka choroby
Niewydolność żylna powodowana jest przez nieprawidłową pracę zastawek żylnych, specjalnych wypustek obecnych w naczyniach krwionośnych wrotnych odpowiedzialnych za prawidłowy przepływ krwi nieutlenionej w kierunku serca. Niewydolnosc krążenia wywołuje zjawisko cofania się krwi w stosunku do prawidłowego kierunku jej płynięcia, powoduje to zastoje płynu ustrojowego w zatokach żylnych, a to w konsekwencji prowadzi do deformacji żył nazywanych potocznie żylakami.
Konsekwencją nieprawidłowego krążenia krwi w kończynach dolnych jest ich obrzęk i silny ból, który ulega intensyfikacji podczas długiego przebywania w jednej pozycji.
Diagnostykę w kierunku potwierdzenia choroby niewydolności żylnej nóg przeprowadza się za pomocą pomiaru szybkości przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Badanie to wykonuje się za pomocą aparatu USG Doppler.
Przyczyny powstawania żylaków
Żylaki kończyn dolnych w większości przypadków mają charakter wrodzony. Jednak istnieje także szereg wtórnych czynników powodujących schorzenie takich jak zespoły uciskowe, zakrzepica żył głębokich lub niewydolność żylna miednicy, objawiająca się powstawanie atypowych żylaków, jest to najrzadsza przyczyna powstawania niewydolności żylnej nóg.
Terapie lecznicze
W leczeniu objawów, jakie wywołuje niewydolnosc krążenia w kończynach dolnych stosuje się przede wszystkim terapie farmakologiczne oparte na lekach roślinnych zawierających wyciąg z kasztanowca. Obecna w kasztanach heparyna ma działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne. Leki te stosowane są od lat i przynoszą wymierne korzyści w leczeniu schorzenia.
W chorobie najważniejsza jest jednak wczesna profilaktyka i wykorzystanie wszystkich mało inwazyjnych metod leczenia opartych na zamykaniu rozszerzonych naczyń żylnych za pomocą np.laseroterapii. Najbardziej zaawansowaną metodą leczenia żylaków są zabiegi chirurgiczne.