Niewydolność żylna to choroba, która dotyczy przede wszystkim kobiet, rzadziej mężczyzn. Przyczyną jej powstawania jest nieprawidłowa praca zastawek żylnych, które doprowadzają do refluksu żylnego, czyli do cofania się krwi. Krew, która będzie zalegać w żyłach, z biegiem czasu doprowadzi do rozciągnięcia i uszkodzenia ścianek żył. Pojawiają się obrzęki, żylaki, owrzodzenia i przebarwienia, które prowadzą do przewlekłej niewydolności żylnej.
Czym są żylaki kończyn dolnych?
Niewydolność żylna prowadzi do powstania żylaków kończyn dolnych, czyli rozszerzonych, grubych i skręconych żył, w których zastawki nie działają prawidłowo. Najczęstszą przyczyna ich powstawania jest ciężka, stojąca praca fizyczna przebywanie zbyt długo w pozycji siedzącej. Żylaki kończyn dolnych powstają na skutek otyłości, przyjmowania niektórych leków, chorób wieńcowych, po przebytych zawałach, przy chorobach tarczycy.Niewydolność żylną, wykrytą w porę można leczyć za pomocą farmakologii lub terapii uciskowej. Jeśli jednak to nie przyniesie rezultatów, a choroba będzie się rozwijać, należy poddać się zabiegowi chirurgicznemu. Może to być usuwanie żylaków za pomocą lasera, seroterapią lub operacja, podczas której żyły zostaną wycięte.
Niewydolnosc krążenia – co to za choroba?
Niewydolnosc krążenia jest to uszkodzenie pracy serca. Polega to na tym, że przepływ krwi, która jest niezbędna do życia każdemu organizmowi, ponieważ przenosi tlenek, dwutlenek węgla i substancje odżywcze do komórek ciała, zostaje zaburzony przez różne dolegliwości. Niewydolność krążenia jest chorobą bardzo niebezpieczną, która nieleczona prowadzi do wielu powikłań.
Przyczyny powstawania niewydolności krążenia
Do głównych przyczyn powstawania tej choroby należą: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby tarczycy, astma, anemia, przewlekłe zapalenie oskrzeli, nabyta lub wrodzona wada serca. Palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu, zła dieta, uboga w witaminę B1 lub przyjmowanie jakichkolwiek środków odurzających również przyczynia się do niewydolności krążenia.Przyczyny powstawania niewydolności krążenia można podzielić na dwa rodzaje. Pierwsza z nich to przyczyna sercowopochodna, czyli upośledzenie funkcjonowania serca i druga, obwodowa, poza sercem.