Nasturcja w kuchni – jak ją wykorzystać?

Chcąc urozmaicić rutynę codziennego jadłospisu warto sięgnąć po kwiaty jadalne. Kwiaty jadalne są ciekawym zarówno wizualnie, jak i smakowo elementem potraw, umiejącym nadać zwykłym posiłkom niemalże luksusowy charakter. Jakie potrawy można przygotować wykorzystując najpopularniejszy wśród nadających się do spożycia kwiatów, czyli nasturcję? Oto one!

Nasturcja jadalna – uniwersalny kwiat jadalny

Co warte podkreślenia, nasturcje mogą być spożywane niemalże w całości. Jedyną częścią kwiatu, która nie jest wykorzystywana w gastronomii są korzenie rośliny – cała reszta to nadające się do jedzenia i wartościowe z punktu widzenia zawartości składników odżywczych produkty. Najszersze zastosowanie w kuchni znajdują oczywiście kwiatostany i liście nasturcji jadalnych, jednakże również ich łodygi i nasiona pozwalają na wyczarowanie ciekawych dodatków do wielu potraw.

Pikle z nasion nasturcji i sól kwiatowa

Poza oczywistymi zastosowaniami nasturcji, obejmującymi wykorzystanie jej jako zieleniny do przyrządzania sałatek, można spróbować przygotować na jej bazie oryginalne w smaku i wyglądzie pikle lub też sól. Do zrobienia nasturcjowych pikli idealnie nadają się nasiona tejże rośliny. Pikle z nich przyrządzone z powodzeniem mogą stawać w szranki z kaparami. Aby uzyskać nasturcjową sól wystarczy wymieszać dobrej jakości sól morską z wysuszonymi i pokruszonymi kwiatostanami. Tego rodzaju sól będzie nadawała potrawom niepowtarzalnego smaku.

Nasturcja jadalna – jak wpływa na zdrowie?

Kwiat nasturcji od setek lat był wykorzystywany w ziołolecznictwie ze względu na swe silne prozdrowotne działanie. Nasturcja właściwości te czerpie z obecności dużej ilości biologicznie aktywnych olejków eterycznych i enzymów. Jednym z najważniejszych składników nasturcji, który jest odpowiedzialny za jej właściwości lecznicze jest olejek musztardowy, nadający roślinie ostry smak. Olejek ten działa przeciwzapalnie, ułatwia gojenie ran oraz ma właściwości antyseptyczne. Enzymy wytwarzane w kwiatach nasturcji mają także działanie grzybobójcze. W ziołolecznictwie nasturcje są wykorzystywane w postaci toników, leczniczych nalewek i naparów, a także podczas ziołowych kąpieli łagodzących objawy łuszczycy.