Embolizacja jest nowoczesnym zabiegiem przeznaczonym do leczenia zmian występujących w naczyniach krwionośnych – tętnicach i żyłach. Jeśli zastanawiasz się nad przeznaczeniem i przebiegiem tego zabiegu, a także nad tym, czy jest on bezpieczny, sprawdź poniższe informacje.
Kiedy stosowana jest embolizacja naczyń?
Embolizacja naczyń krwionośnych jest rodzajem zabiegu medycznego, który polega na leczeniu naczyń poprzez wprowadzenie do nich cewnika wyposażonego w odpowiedni materiał zatorowy – blokujący naczynie, na przykład kleje, gąbki, balony czy spiralki.Embolizacja naczyń jest przeznaczona do leczenia różnego rodzaju dolegliwości, między innymi przeprowadza się ją w przypadku tętniaków mózgu, tętniaków nerkowych i w tym przypadku embolizacja tętnic jest w stanie zapewnić pacjentowi szybkie i skuteczne rezultaty. Bardzo dobre efekty daje również embolizacja naczyniaków, unaczynionych guzów nowotworowych, przetok tętniczo-żylnych, żylaków kończyn dolnych, by wymienić tylko parę tego typu procedur.
U kobiet embolizacja często przeprowadzana jest w przypadku mięśniaków macicy – zabieg ten określany jest jako Embolizacja tętnicy macicznej, z kolei u mężczyzn często lekarze wykonują embolizację żylaków powrózka nasiennego – zabieg wykonuje się na żyle jądrowej.
Jak przebiega zabieg embolizacji?
Zabieg ten określa się jako wewnątrzżylny czy śródnaczyniowy, ponieważ cewnik do miejsca zabiegowego dociera z wykorzystaniem układu krwionośnego, co powoduje, że jest on mało inwazyjny i nie wymaga również od pacjenta szczególnego przygotowania i rekonwalescencji.
W trakcie zabiegu lekarz wykonuje niewielkie wkłucie w miejscu, w którym cewnik ma być wprowadzony do żyły albo do tętnicy. Następnie pod kontrolą aparatu USG albo innego urządzenia do badań obrazowych doprowadza on powoli cewnik do miejsca wykonania zabiegu i tam stosuje znajdujący się na nim materiał zatorowy, na przykład klej albo gąbkę.
Zabieg nie powoduje dolegliwości bólowych, ponieważ w zależności od miejsca jego przeprowadzenia wykorzystuje się znieczulenie ogólne albo znieczulenie miejscowe.
Czy embolizacja naczyń jest niebezpieczna?
Jeśli zastanawiasz się nad ryzykiem związanym z tym zabiegiem, warto wiedzieć, że embolizacja naczyń jest zabiegiem uznawanym za bezpieczny, który nie powoduje poważnego ryzyka skutków ubocznych, a poza tym cała procedura trwa krótko i pozwala na szybki powrót do codziennych aktywności.
Zdarza się jednak, że po przeprowadzeniu embolizacji tętnicy czy żyły mogą pojawić się skutki uboczne, na przykład w postaci dyskomfortu w miejscu wkłucia, zasinienia, krwiaków, ale należy zdawać sobie sprawę z tego, że w skrajnych przypadkach może dojść do zakrzepicy, udaru mózgu, a nawet do zgonu, co ma miejsce bardzo rzadko.
Pacjent powinien więc pamiętać, że embolizacja tętnicy i żyły jest uznawana za jeden z najskuteczniejszych zabiegów w leczeniu problemów naczyniowych, który cechuje się wysoką skutecznością na poziomie 90-95% skutecznie zamkniętych naczyń oraz niskim ryzykiem nawrotów dolegliwości.