Leczenie nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu można leczyć, a jego sposób jest wybierany przez lekarza i ściśle związany z indywidualną potrzebą pacjenta.

Rodzaje leczenia nietrzymania moczu

Leczenie nietrzymania moczu możemy podzielić na: farmakologiczne, operacyjne lub zachowawcze.

Leczenie farmakologiczne – opiera się głównie na łagodzeniu objawów lekami, które niekiedy wywołują sporo działań niepożądanych, a terapia działa tylko podczas stosowania leków. Kobiety, które są w okresie menopauzy mogą zostać dodatkowo poddane terapii hormonalnej. Leczenie zachowawcze – polega przede wszystkim na wspomaganiu leczenia nietrzymania moczu zmianą trybu życia i ćwiczeniami. Ćwiczenia na nietrzymanie moczu powinny być wykonywane regularnie, a nad ich przebiegiem powinien czuwać fizjoterapeuta. W momencie, gdy nauczymy się wykonywać je w sposób prawidłowy możemy zacząć ćwiczyć w domu. Takie ćwiczenia polegają na pracy mięśni Kegla, które są odpowiedzialne za odruch nietrzymania moczu. Leczenie operacyjne – dobierane jest indywidualnie do każdej osoby, a jego skuteczność jest wysoka. W przypadku takich metod jak, np. metoda sling czy TVT skuteczność na wyleczenie to, aż ok. 85%. Należy jednak pamiętać, że nietrzymanie może nawet po zabiegu operacyjnym może nawracać.

Metody operacyjnego leczenia – nietrzymanie moczu lekarz Katowice

Nietrzymanie moczu leczenie metoda TVT- jest to wykorzystanie w środkowym odcinku cewki moczowej paska, który jest zrobiony z syntetycznego materiału. Ten rodzaj zabiegu jest skuteczny, a powikłania pooperacyjne są niewielkie. nietrzymanie moczu leczenie Metoda sling – inaczej zwana operacją pętlową, do jej wykonania używa się techniki laparoskopowej, dzięki czemu są duże szanse na wyleczenie. Metoda ta jednak niesie za sobą dużo powikłań pooperacyjnych i polega na przeprowadzeniu pod pęcherzem ok. 2 cm paska bardzo często wykonywanego z własnej powięzi.Sztuczny zwieracz – metoda ta na wysiłkowe nietrzymanie moczu jest bardzo kosztowna, a po kilkunastu latach potrzebna jest kolejna operacja w celu wymiany elementów zwieracza. Sposób ten jednak jest bardzo skuteczny i polecany w przypadku prostatektomii. Metoda Burcha – przeprowadzana jest na tle anatomicznego nietrzymania moczu i przynosi bardzo dobre efekty w leczeniu, a polega ona na stabilizacji cewki moczowej na wiązadłach biodrowo – grzebieniowych.Nietrzymanie moczu lekarz Katowice – w mieście tym oprócz dużej liczby klinik możemy znaleźć także doskonałych lekarzy specjalizujących się w leczeniu nietrzymania moczu. Jeżeli z jakiś przyczyn nie możemy udać się na konsultację do poradni specjalistycznej możemy skorzystać z pomocy lekarzy, którzy oferują wizyty online.