Leczenie niepłodności Śląsk

Zapłodnienie pozaustrojowe, nazywane też potocznie in vitro, to metoda polegająca na pobraniu komórek jajowych kobiety, zapłodnieniu ich w warunkach laboratoryjnych pobranymi od mężczyzny i przygotowanymi plemnikami, a następnie przeniesieniu powstałego w ten sposób zarodka do jamy macicy.

Wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego

Wskazania do wykonania procedury in vitro podzielić można na związane z czynnikiem kobiecym oraz związane z czynnikiem męskim.

Wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego – czynnik żeński

W przypadku wskazań do zapłodnienia pozaustrojowego związanego z czynnikiem żeńskim należy wymienić przede wszystkim problemy związane z uniemożliwieniem przemieszczenia się komórki jajowej poprzez jajowód z jajnika do jamy macicy, wskutek uszkodzenia jajowodów, ich niedrożności lub wad rozwojowych jajowodów. Kolejnym wskazaniem do przystąpienia do procedury zapłodnienia pozaustrojowego są zaburzenia w funkcjonowaniu jajników oraz zespół policystycznych jajników. Ponadto, są to również wszystkie inne zaburzenia, związane między innymi z gospodarką hormonalną, wpływającą na zaburzenia cyklu miesięcznego i owulacji, zaburzenia immunologiczne, jak również – endometrioza, wiek pacjentki czy obciążenia chorobami genetycznymi.

Wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego – czynnik męski

Wśród wskazań do do zapłodnienia pozaustrojowego związanego z czynnikiem męskim należy wymienić różnego rodzaju mechaniczne uszkodzenia jąder, jak również zaburzenia w produkcji, dojrzewaniu i jakości nasienia, w tym obniżone parametry nasienia, takie jak ruchliwość czy ilość plemników w ejakulacie oraz obciążenia chorobami genetycznymi.

Wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego – czynnik idiopatyczny

Czynnik idiopatyczny rozważany jest w sytuacji, w której mimo braku nieprawidłowości w prowadzonej diagnostyce pojawia się niepłodność z niedającego się wyjaśnić pochodzenia.

In vitro Śląsk

Na terenie całego śląska w latach 2013 – 2016 realizowano Rządowy Program Zdrowotny, In vitro Śląsk. Program ten obejmował wsparciem finansowym pary borykające się z problemem bezpłodności.

Sukces programu leczenie niepłodności Katowice

W ramach Rządowego Programu Zdrowotnego leczenie niepłodności Katowice, dofinansowaniem objęto około 20 tysięcy par, urodziło się kilka tysięcy dzieci.

Klinika in vitro Katowice

Na terenie Katowic swoje oddziały mają wszystkie główne ogólnopolskie kliniki zajmujące się problemem bezpłodności, realizujące program in vitro Śląsk, w tym również pojęcie węższe – leczenie niepłodności Katowice. Hasło: klinika in vitro Katowice można odnaleźć na stronach każdej z topowych klinik leczenia niepłodności w Polsce.