Klinika niepłodności – wsparcie w próbach poczęcia dziecka

Pary, które starają się o dziecko, lecz owe starania nie przynoszą rezultatu wiedzą najlepiej, że taki obrót spraw może być frustrujący i wpływać na wszystkie płaszczyzny życiowe. Dzięki istnieniu takich miejsc jak klinika prenatalna Katowice, leczenie bezpłodności jest w zasięgu ręki i przebiega w bezpiecznych warunkach. Klinika niepłodności to miejsce, gdzie do kwestii bezpłodności podchodzi się holistycznie przeprowadzając kompleksową diagnostykę i leczenie.

Etap pierwszy: diagnostyka w klinice niepłodności

Pierwsza wizyta w placówce zajmującej się leczeniem bezpłodności polega na spotkaniu z lekarzem prowadzącym. Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad, pytając o wszelkie kwestie, które mogą mieć wpływ na problemy z poczęciem, m.in. przebyte choroby, aktualny stan zdrowia czy styl życia. Na podstawie zebranych informacji zaleci odpowiednie badania lub zabiegi pozwalające ocenić sytuację. Klinika prenatalna Katowice stosuje następujące metody diagnozowania:
– testy na płodność dla kobiet i mężczyzn. W przypadku pań przeprowadza się ocenę rezerwy jajnikowej, czyli szacuje ilość pęcherzyków w jajnikach. Każda kobieta rodzi się ze ściśle określoną liczbą pęcherzyków, ta maleje z każdym rokiem. U mężczyzn przeprowadza się seminogram, czyli badanie nasienia. Na jego podstawie można określić ilość, ruchliwość i morfologię plemników, a więc możliwości rozrodcze pana.
– kolposkopię, czyli obserwowanie szyjki macicy, pochwy i sromu, w celu sprawdzenia kondycji poszczególnych części dolnego układu rozrodczego.
– biopsję endometrium, która jest zarazem metodą leczenia bezpłodności. Zabieg polega na kontrolowanym naruszeniu błony śluzowej macicy, co sprawia, że jest ona bardziej podatna na zagnieżdżenie zarodka.
– laparoskopię, czyli metodę która pozwala na diagnozowanie i leczenie bezpłodności podczas trwania zabiegu.

Etap drugi: leczenie niepłodności

Klinika niepłodności to miejsce, w którym wspomaga się pary w zajściu w ciążę na trzy sposoby. Najprostszym i najmniej inwazyjnym jest inseminacja. Polega na podaniu do jamy macicy nasienia partnera lub dawcy ( w przypadku, gdy nasienie partnera nie spełnia wymogów). W klinice prenatalnej Katowice przeprowadza się także bardziej skomplikowane procedury. Metoda in vitro polega na zapłodnieniu jajeczka w warunkach laboratoryjnych i podaniu zarodka do macicy. Jeszcze bardziej zbliżona do naturalnego poczęcia jest metoda in vivo, podczas której zapłodnienie następuje bezpośrednio w ciele kobiety. Dzięki temu już od pierwszych chwil zarodek i matka są ze sobą w kontakcie.