Mawia się, że siłownia czy inna aktywność, to tylko dodatek, bo sylwetkę tak naprawdę robi się w kuchni. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, ponieważ to właśnie przyjmowane makroskładniki, oraz ich ilość determinują uzyskiwane, np. na siłowni wyniki. Dlatego warto dokładnie obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, żeby nie ćwiczyć na marne.
Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego
Jest to pierwsza i podstawowa forma zorientowania się ile kalorii powinniśmy przyjmować podczas dnia. Ogólnodostępne w sieci w kalkulatory w kilka chwil są w stanie obliczyć nasze BMI, a więc podstawowe dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, które oznacza ilość kalorii, jaką musimy przyjąć, żeby podtrzymać podstawowe funkcje życiowe.
Do wyliczenia naszego BMI potrzebujemy podać: wzrost, wagę, płeć, wiek oraz określić jak aktywni fizycznie jesteśmy każdego dnia.
Poza podstawowym dziennym zapotrzebowaniem kalorycznym większość kalkulatorów spyta nas o cel, a więc zyskiwanie/tracenie kilogramów, lub na przykład, utrzymanie wagi, ale zwiększenie % masy mięśniowej. Na podstawie BMI, aktywności fizycznej i celu, otrzymamy symulacje tego, ile kalorii powinniśmy spożywać każdego dnia, oraz jak podzielić makroskładniki.
Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego, a specjalista
Dostępne obecnie kalkulatory są na dość dobrym poziomie, jednak nawet same strony, na których się znajdują, informują, że otrzymany wynik, to jedynie poglądowa wartość. Dzieje się tak dlatego, że kalkulator bazuje na ogólnych wartościach, a wpisane przez nas dane zostawiają zwykle wiele do życzenia. Pomiar wagi jest dość prosty, jednak i tu należy pamiętać, żeby zrobić to na czczo, natomiast pomiar wzrostu w domowych warunkach zwykle jest błędy o +/- 2 centymetry, co całkowicie zmienia BMI. Podobnie jest z aktywnością fizyczną, bo bez specjalistycznej wiedzy, ciężko określić czy nasz trening jest łagodny, czy ciężki, a całościowa aktywność podczas dnia mała, czy duża. Tym wszystkim, a więc wykonaniem pomiarów, dostosowaniem treningu i finalnie odpowiedniej diety, zajmują się trenerzy wyspecjalizowani w dietetyce. Kalkulator można traktować poglądowo, a właściwe wartości otrzymamy dopiero po wizycie u specjalisty.