Kalkulator kalorii dla każdego

Liczenie kalorii to zmora osób, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Staranne obliczanie, podsumowywanie i kontrola wartości posiłków, są uciążliwe i często wpływają na motywację. Bez odpowiedniej wiedzy o odżywianiu oraz zapotrzebowaniu kalorycznym na poszczególne makroelementy (białko, tłuszcze, węglowodany) nawet drakońska dieta może nie przynieść efektu.

Od czego zacząć?

Przygodę z odchudzaniem warto zacząć od zdobycia wiedzy o zasadach podstawowej oraz całkowitej przemianie materii. Nie ma znaczenia czy celem jest odchudzanie, utrzymanie wagi czy budowa masy mięśniowej, obliczenie właściwego zapotrzebowania kalorycznego jest podstawą.

BMR, czyli podstawowa przemiana materii to wskaźnik minimalnej ilości kalorii, jaką dana osoba może przyjmować. Obliczyć ją można, wykorzystując Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego.

W praktyce oznacza to, że osoba, która ma BMR na poziomie 1500 kalorii, nie może stosować diety poniżej tej wartości. Lekceważenie tego czynnika może doprowadzić do katastrofalnych skutków. Między innymi osłabienia, zawrotów głowy, czy w konsekwencji poważniejszych chorób.

Jak obliczyć prawidłowe zapotrzebowanie?

Do obliczeń najlepiej wykorzystać kalkulator zapotrzebowania kalorycznego, który jest dostępny na wielu stronach internetowych związanych ze zdrowym odchudzaniem, sportem czy cateringiem dietetycznym.

Obliczenia prawidłowego zapotrzebowania wymagają podania kilku podstawowych danych. Każdy człowiek, ze względu na uwarunkowania wewnętrzne i zewnętrzne, będzie miał inną wartość zapotrzebowania kalorii. Dlatego warto korzystać z kalkulatorów, aby indywidualnie dopasować do siebie rodzaj diety.

Dane do kalkulatora

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego jest dość prostym narzędziem. Wystarczy wpisać w formularz wiek, wagę, wzrost, styl życia oraz poziom aktywności fizycznej. Na tej podstawie kalkulator zapotrzebowania kalorycznego przelicza odpowiednie zapotrzebowanie. Jest to proste w użyciu narzędzie, które znacznie ułatwi proces odchudzania.