Jakie właściwości lecznicze ma nasturcja jadalna?

Większość osób dobrze wie, jak wygląda nasturcja, czyli popularny kwiat, często spotykany w przydomowym ogrodzie. Warto jednak wiedzieć, że roślina ta stanowi surowiec leczniczy, od wieków wykorzystuje się ją przykładowo przy infekcjach układu oddechowego. Co więcej, nasturcja jest jadalna, zawiera wiele cennych związków chemicznych, korzystnych dla zdrowia.

Na co pomoże nasturcja?

Nasturcja jest jednoroczną rośliną, której łodygi mogą uzyskać do nawet 5 m wysokości, występuje w wielu wersjach kolorystycznych. Warto wiedzieć, że liście, kwiaty i owoce nasturcji są jadalne, dodaje się je nawet do sałatek. Liście mają pikantny smak, który można porównać do liści rzodkiewki. Roślina od wieków jest traktowana jako zioło, które znosi problemy z żołądkiem, Indianie traktowali ją także jako remedium wzmacniające układ odpornościowy. Okazuje się, że nasturcja ma wiele odmian, stanowi świetne źródło kwasu askorbinowego. Można wobec tego liczyć na działanie antybakteryjne, antyoksydacyjne i immunosupresyjne.

W nasturcji są także rozmaite sole mineralne, między innymi potas, wapń, magnez, siarka i cynk. Nie brakuje również olejków eterycznych, które odpowiadają między innymi za specyficzny zapach rośliny. Obecny w nasturcji błonnik wpływa korzystnie na trawienie, reguluje wypróżnienia, przeciwdziała zaparciom. Z kolei flawonoidy zmniejszają ciśnienie tętnicze krwi, ryzyko powstania zakrzepów. Można również liczyć na zredukowanie stresu, poprawienie funkcji umysłu. W nasturcji znajdują się także karotenoidy, zawiera sporo luteiny potrzebnej do właściwego działania narządu wzroku, to samo dotyczy beta karotenu.

Jakie zastosowanie ma Nasturcja jadalna?

Nasturcja ma szerokie zastosowanie lecznicze, w medycynie ludowej była wykorzystywana do dezynfekowania ran, łagodzenia schorzeń dotyczących klatki piersiowej. Używano jej nawet do walki z rozmaitymi bakteriami. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że sok z tej rośliny jest świetnym środkiem na opryszczkę, co wynika z jego właściwości bakteriobójczych, wirusobójczych i grzybobójczych. Na korzyść tej rośliny przemawia również jej działanie przeciwświądowe, dlatego rewelacyjnie nadaje się dla osób z różnymi dermatozami.

Warto po nią sięgać przy rozmaitych zmianach skórnych, dotyczy to przykładowo liszaja. Nasturcja pomaga przy przeziębieniu, sprawdza się przy rozmaitych schorzeniach dotyczących gardła i kaszlu. Warto po nią sięgać podczas zakażenia dróg oddechowych ze względu na jej działanie antybakteryjne, ma także zastosowania w kosmetyce. Nasturcja hamuje wypadanie włosów, przeciwdziała łupieżowi, wspomaga leczenie wyprysków.