Jak prawidłowo leczyć endometriozę?

Nie wszyscy wiedzą, na czym polega schorzenie określane jako endometrioza. Pewne jest, że kobiety w wieku rozrodczym powinny się badać pod tym kątem.

Przyczyny endometriozy

Uczeni do dnia dzisiejszego nie są w stanie określić dokładnej przyczyny, mimo że endometrioza znana jest od wielu lat. Mówi się jednak, że krew miesiączkowa przedostaje się do jamy otrzewnowej i to jest to nazywane miesiączkowaniem wstecznym. Endometrioza to inaczej zewnętrzna gruczolistość, która charakteryzuje się występowaniem komórek pochodzących z endometrium poza obszarem macicy. Nie da się ukryć, że to w rejonie organów rozrodczych najczęściej znajdują się ogniska zapalne.

Leczenie stanów zapalnych

U niektórych pacjentek stan zapalny występuje również w pęcherzu moczowym i jelicie grubym. Można dodać, że przyczyną największego bólu jest powstawanie zrostów na skutek stanów zapalnych. Im wcześniej zaczniemy Leczenie endometriozy, tym lepiej. Choroba negatywnie wpływa przede wszystkim na zdrowie psychiczne i fizyczne kobiety. Niestety problemy dotykają również sfery seksualnej i zdrowia psychicznego oraz fizycznego. Nieleczona może doprowadzić do niepłodności, dlatego nie można bagatelizować tej choroby. Warto podkreślić, że kluczowym objawem endometriozy są dolegliwości bólowe o różnym stopniu nasilenia.

Dolegliwości bólowe

Większość pacjentek skarży się na ból w obszarze miednicy. Warto jednak mieć na uwadze, że podczas oddawania moczu lub stolca też może pojawić się dyskomfort. Jeśli w trakcie stosunku seksualnego wystąpi ból to trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Inny niepokojący objaw to trudności z zajściem w ciążę. Występowanie różnych symptomów jest uzależnione od lokalizacji choroby. Zdiagnozowanie endometriozy to wieloetapowy i skomplikowany proces. Pierwszym krokiem w kierunku leczenia jest właściwie przeprowadzony wywiad lekarski. Warto dodać, że przydatne w zdiagnozowaniu ognisk endometriozy mogą być badania obrazowe. Lekarz może przepisać również leki przeciwbólowe.