Godziwa opieka

Alzheimer to przewlekła i postępująca choroba, odbierająca cierpiącym na nią pamięć i powodująca otępienie. Z tego powodu opieka nad chorym to trudny i skomplikowany proces wymagający profesjonalizmu i kompleksowego przygotowania. Dowiedz się więcej na temat formy opieki jaką jest Dom opieki alzheimer.

Statystyki choroby i opieka nad chorymi

W naszym kraju żyje ponad 100 tysięcy zdiagnozowanych chorych na alzheimera przy czym liczba ta stale rośnie a badania przewidują, że w najbliższych 30 latach ilość chorych może się potroić. W Polsce działa sieć 820 domów opieki, zajmujących się zapewnieniem kurateli i leczenia chorym na opisywane schorzenie. Domy tego typu dzielą się na publiczne i prywatne.

Publiczne domy opieki stanowią 2/3 wszystkich placówek opiekuńczych, niestety cechują się niższą jakością oferowanych usług. Chory nie zawsze ma tam wygodne warunki życia a opieka nad nim choć regularna, czasem jest słabsza niż w placówkach prywatnych. Jednak główną różnicę stanowi cena – w placówkach publicznych znacznie niższa niż w prywatnych. Oddając członka rodziny do placówki należy zadać sobie jednak pytanie co dla nas się liczy, komfort bliskiej osoby czy też oszczędności?

Domy opieki alzheimer Warszawa

W Warszawie i jej okolicach znajduje się około 18 domów opieki zajmujących się głównie sprawowaniem kurateli nad chorymi na alzheimera. Kilka z nich jest publicznych, pozostałe prywatne. Prywatne domy opieki Warszawa i okolice oferują godziwe warunki życia, 4 posiłki dziennie, wygodne łóżka oraz opiekę czuwającą 24 godziny na dobę. Prywatne domy opieki zapewniają też stałą możliwość odwiedzania chorych przez rodzinę czy bliskie osoby. Ta możliwość jest natomiast często niedostępna w publicznych ośrodkach gdzie są wyznaczone stałe godziny, poza którymi odwiedzić chorego nie wolno.

Koszt oddania seniora do prywatnego domu opieki w Warszawie to wydatek miesięczny rzędu 3-12 tysięcy złotych. Ceny na obrzeżach Warszawy to koszt znacznie niższy, opłaty zaczynają się tu od 2 a kończą na maksymalnie 9 tysiącach złotych. Należy jednak pamiętać, iż sytuacja cenowa jest dynamiczna ze względu na szalejącą inflację.