Dziurawiec pospolity dobry na wiele dolegliwości

Dziurawiec zwyczajny zwany jest też pospolitym. To drugie określenie doskonale oddaje jego naturę. Jest on bowiem bardzo pospolity w przyrodzie Polski. Rośnie wszędzie dookoła, ponieważ nie jest wymagający. Często traktowany jest wręcz jako chwast, ponieważ zarasta zarówno tereny użytkowe, jak i nieużytki. W efekcie jest rośliną często niepożądaną, a to jest krzywdzące dla tego zioła, jeśli wziąć pod uwagę jego pozytywne właściwości. Warto je poznać, bo może okazać się, że napar z dziurawca bardzo może nam się przydać.

Dziurawiec – ziele niepospolite i niezwyczajne

Gdy weźmie się pod uwagę jego określenie jako zwyczajny, okazuje się to nie do końca prawdą. Taki zwyczajny to on nie jest. Wręcz przeciwnie, dziurawiec pospolity ma bardzo bogate i bardzo cenne właściwości. W efekcie określenie „zwyczajny” też nie do końca jest adekwatne do szeregu właściwości, jakie posiada dziurawiec. Nie można też zapomnieć o tym, że dziurawiec, z racji pięknych żółtych kwiatów jest też najzwyczajniej ładną rośliną i potrafi przyozdobić niejedno miejsce, gdzie rośnie. W tym celu również jest uprawiany.

Dziurawiec pospolity – ziele na czasie

Jednak najważniejszą cechą, jaką posiada dziurawiec, to właściwości prozdrowotne. Niewiele jest tak cennych pod tym względem ziół w naszej strefie klimatycznej, w dodatku to powszechnie wszędzie rosnących. W efekcie dziurawiec zastosowanie ma bardzo szerokie. To, za co ceniony jest dziurawiec zwyczajny jako ziele, to szeroko rozumiane właściwości uspokajające. Napar z ziela dziurawca pospolitego doskonale koi nerwy, wpływając pozytywnie na układ nerwowy. W efekcie to świetny naturalny środek, który pomoże, gdy dolega nam stres czy podenerwowanie. Panie powinny sięgać po niego, gdy dokucza zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Dziurawiec – kupić czy zbierać samemu?

Jak każde ziele dziurawiec zwyczajny kupimy w dobrze zaopatrzonym sklepie lub w aptece. I choć nie jest drogi, to wiele osób woli samodzielnie zbierać zioła. Z dziurawcem problemu ze względu na jego powszechność nie będzie. Inna sprawa to ta, że chcąc udać się po Dziurawiec kiedy zbierać będzie tu kluczowym aspektem. Aby był jak najbardziej bogaty w drogocenne wartości, trzeba to robić na przełomie wiosny i lata. Wtedy ma w sobie najwięcej wartościowych substancji.