Niepłodność dotyka coraz większą liczbę osób niezależnie od wieku. Z badań przeprowadzanych na terytorium naszego kraju wynika, że około 1,5 miliona polskich par rocznie ma problemy z niepłodnością. Wynikają one głównie z problemów hormonalnych, ale również innych czynników cywilizacyjnych, takich jak stres.
Kiedy należy rozpocząć diagnostykę niepłodności?
Diagnostyka niepłodności powinna być podjęta praktycznie od razu, kiedy para zda sobie sprawę z tego, że może mieć problemy z niepłodnością. Również w tym wypadku czas działa na niekorzyść. Decyzja powinna być podjęta w sytuacji, gdy po roku regularnego współżycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych para nie może spłodzić dziecka.
Specjalista, który zajmuje się leczeniem niepłodności we wstępnej fazie diagnostyki, powinien przeprowadzić odpowiednie wywiady zarówno z mężczyzną, jak i kobietą. Ponadto powinien skierować parę na odpowiednie badania diagnostyczne przykładowo w celu sprawdzenia hormonów.
W jaki sposób przebiega diagnostyka niepłodności?
Tak jak już wcześniej zostało to wspomniane, diagnostyka niepłodności rozpoczyna się od przeprowadzenia odpowiedniego wywiadu przez lekarza specjalistę. Jeżeli chodzi o diagnostykę po stronie mężczyzn, to obejmuje ona w szczególności testy MAR oraz SCD, posiew nasienia, oraz diagnostykę podstawową, która pozwala określić parametry fizyko-chemiczne nasienia, ocenia koncentrację, liczbę oraz ruchliwość plemników.
Jeżeli chodzi o diagnostykę po stronie kobiet, to opiera się ona głównie na odpowiednio przeprowadzonym wywiadzie medycznym, badaniach ginekologicznych oraz USG, monitoringu cyklu miesiączkowego, oraz badaniach analitycznych, które pozwalają ocenić poziom hormonów.
Z czego może wynikać niepłodność?
Niepłodność u kobiety może wynikać głównie z zaburzeń hormonalnych oraz przebytych urazów lub chorób w obrębie jajników oraz macicy. Ponadto wpływ na niepłodność mają również liczne czynniki cywilizacyjne, takie jak stosowane w jedzeniu pestycydy oraz nadmierny stres.
Ze strony mężczyzn również istnieje wiele przyczyn, które mogą doprowadzić do niepłodności. Głównym z nich jest mała ruchliwość plemników oraz ich żywotność. Ponadto, tak jak u kobiet na niepłodność u mężczyzn mają również czynniki środowiskowe.