Nie ulega wątpliwości, że w zdecydowanej większości przypadków żylaki powrózka nasiennego nie dają wyraźnych objawów klinicznych. Warto podkreślić, że są to poszerzone naczynia żylne, które zbierają krew z jąder. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest powrózek nasienny, a także podpowiemy, jak często należy się badać.
Leczenie żylaków
Nie wszyscy mają świadomość, że podczas samobadania jąder można w obrębie moszny wyczuć żylaki. Są to guzowate twory, które występują pod jądrem. Żylaki powrózka nasiennego wyglad nie przypomina nic innego. Z reguły powstają po lewej stronie i w pozycji stojącej są dobrze widoczne. Dodatkowo na worku mosznowym występują naczynia krwionośne, które z wyglądu przypominają sznur zwinięty w kłębek. Nie należy bagatelizować początkowych objawów, tylko trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty. W każdym mieście jest przynajmniej kilku dobrych specjalistów, dlatego nie ma sensu zwlekać. Rozpoznanie żylaków powrózka nasiennego jest możliwe w trakcie badania fizykalnego. Trzeba jednak pamiętać, że przeważnie nie występują żadne wyraźne objawy, co może być trochę złudne.
Problem żylaków powrózka nasiennego
Pojawienie się żylaków może skutkować tępym bólem jąder, ciągnącym bólem w pachwinie lub uczuciem ciężkości w mosznie. Może się też pojawić ból w czasie wzwodu, który sprawia ogromny dyskomfort i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Warto także podkreślić, że żylaki powrózka nasiennego mogą wpływać negatywnie na płodność. W rzeczywistości około 40% mężczyzn z niepłodnością ma żylaki jąder. Jest to dosyć poważny problem, ponieważ dotyczy aż 20-25% populacji męskiej. Najczęstszym skutkiem niewydolności żylnej miednicy jest powstawanie żylaków powrózka nasiennego. Pacjenci zwlekają z wizytą u lekarza, ponieważ nie odczuwają poważnych objawów. Trzeba jednak pamiętać, że ze zdrowiem nie ma żartów. Decyzję o leczeniu podejmuje się w przypadku realnego podejrzenia niepłodności mężczyzny lub zaburzeń składu nasienia. Badanie fizykalne przeprowadza się w pozycji stojącej i leżącej. Jest to konieczne do postawienia prawidłowej diagnozy. Lekarz musi nie tylko obserwować mosznę, ale również zbadać powrózki nasienne dotykowo podczas kaszlu. Na sam koniec wypada wspomnieć, że żylaki mogą boleć przy dotyku.