Czy embolizacja naczyń jest bolesna?

Embolizacja to nazwa zabiegu medycznego, która brzmi bardzo poważnie. Wiele osób, gdy ją słyszy, obawia się tego, z czym może wiązać się przeprowadzenie takiej procedury. Warto więc poświęcić chwilę na wyjaśnienie czym jest embolizacja tętnicy i czy należy obawiać się bólu związanego z jej przeprowadzeniem?

Zabieg małoinwazyjny

Przede wszystkim należy skupić się na tym, że embolizacja naczyń jest zabiegiem małoinwazyjnym. Oznacza to, że do jej przeprowadzenia nie wykonuje się nacięć skóry, co zdecydowanie skraca czas rekonwalescencji oraz zmniejsza ryzyko powikłań. Wiąże się to także z mniejszym bólem, choć wprowadzenie cewnika odbywa się także pod znieczuleniem. Dzięki temu podczas samego zabiegu pacjent nie odczuwa bólu ani żadnych innych niedogodności z nim związanych. Często zabieg przeprowadza się nawet w znieczuleniu ogólnym po to, by nie generować więcej stresu i mieć pewność, że podczas zabiegu pacjent będzie w pełni odprężony. Znieczulenie ogólne jest szczególnie zalecane w przypadku embolizacji naczyń miednicy (u mężczyzn oraz u kobiet), co często przez pacjentów jest odczuwane jako dość krępujące. W takim wypadku znieczulenie pomoże też w tym, by łatwiej psychicznie znieść zabieg.

Możliwy ból już po zabiegu

Embolizacja tętnicy polega na celowym i kontrolowanym jej zamknięciu. Przeprowadza się ją na naczyniach, które nie działają prawidłowo i wymagają ingerencji lekarza. Stąd też może ją przeprowadzić wyłącznie uprawniony specjalista. Po przeprowadzonym zabiegu dochodzi do miejscowego niedokrwienia, któremu może towarzyszyć ból. Może on trwać od 1 do 12 godzin od zabiegu, choć przeciętnie trwa od 2 do 4 godzin. Warto też dodać, że spora grupa pacjentów w ogóle nie odczuwa bólu. Kolejną kwestią jest fakt, że w razie potrzeby można też poprosić o podanie leków przeciwbólowych, które zmniejszą niedogodność. Czasami stosowane są też chłodne okłady i naturalne sposoby łagodzenia bólu, choć są one mniej skuteczne niż środki farmakologiczne. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z lekarzem jeszcze przed przeprowadzeniem zabiegu po to, by mieć pod ręką odpowiednie preparaty oraz by wiedzieć, czy ból odczuwany w danym momencie jest czymś normalnym czy może wymaga sprawdzenia.