Częste choroby dermatologiczne

Jednym z częściej odwiedzanych lekarzy jest dermatolog. Powodem są liczne, powszechnie pojawiające się dolegliwości skórne o różnym podłożu i objawach. Jakie choroby dermatologiczne należą do najczęściej występujących?

Atopowe zapalenie skóry

Objawy atopowego zapalenia skóry (AZS) są niezwykle powszechne. Pojawiają się u ogromnej grupy społeczeństwa – być może na chorobę tę cierpi nawet 20% dzieci. Pierwsze oznaki widoczne są już na początku, czyli w okresie niemowlęcym. Atopowe zapalenie skóry zazwyczaj daje o sobie znać najpóźniej do 4-5 roku życia. W kolejnych etapach jest to jedynie kontynuacja choroby.

Główne objawy AZS to zmiany dermatologiczne o różnych charakterze. Najczęściej pacjenci mają suchą, zaczerwienioną skórę pokrytą wysypką. Symptomy mogą zmieniać się w zależności od wieku pacjenta, pory roku, trybu życia. Różna też bywa lokalizacja charakterystycznych oznak choroby. Atopowe zapalenie skóry leczone jest m.in. środkami immunosupresyjnymi, sterydami i żelami o działaniu przeciwhistaminowym.

Trądzik

Obok atopowego zapalenia skóry najczęstszą chorobą dermatologiczną jest trądzik. Większość młodych ludzi w okresie dojrzewania odczuwa skutki wahań hormonalnych, które objawiają się zmianami na czole, policzkach, skroniach, szyi, tułowiu, plecach. Trądzik ma zwykle postać krostek wypełnionych ropą, zaskórników lub większych obrzęków.

Zmiany tego typu nie zawsze dotyczą nastolatków. Trądzik pospolity pojawia się najczęściej między 12. a 25. rokiem życia, jednak istnieje także nieco inna odmiana tej choroby. Chodzi o trądzik różowaty dotyczący pacjentów w średnim wieku. W obu przypadkach objawy mogą nasilać się wskutek braku higieny, przemęczenia, złej diety. Konieczna jest wizyta u dermatologa.

Łuszczyca

Z łuszczycą nie stykamy się może tak często jak z objawami trądziku czy atopowego zapalenia skóry, jednak schorzenie to niewątpliwie należy do znanych chorób dermatologicznych. Głównymi symptomami są ciemniejsze krostki oraz zrogowaciały naskórek o jasnym odcieniu, który swą formą przypomina łuski. Objawy zazwyczaj występują na powierzchni głowy, kolan, ramion, łokci i pleców.

Symptomy mogą nasilić się pod wpływem stresu, po spożyciu alkoholu, zażyciu leków. Znacznie częściej też dotyczą owłosionych rejonów ciała, przez co bardziej narażeni na łuszczycę są mężczyźni. Nie da się całkowicie pozbyć choroby, jednak można łagodzić je różnymi metodami (antybiotyki, maści do stosowania zewnętrznego, dieta).

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.