Badanie nasienia – wstydliwa konieczność?

Badanie nasienia jest nieskomplikowanym badaniem w kierunku męskiej niepłodności. Jest stosunkowo tanie, proste w wykonaniu, a przekazuje wiele informacji. Wciąż jednak nie mówi się o nim jako o czymś zwyczajnym, normalnym i brakuje rzetelnych informacji, w wyniku czego jest bardzo duża niechęć do poddania mu się.

Dlaczego warto badać nasienie?

Przede wszystkim jest to podstawowe badanie w kierunku niepłodności, a jego wyniki bardzo dużo mówią na temat stanu zdrowia mężczyzny. Postawienie diagnozy na podstawie wyniku oznacza, że prawdopodobnie niepłodność może zostać wyleczona bez większy komplikacji. Badanie nasienia Kraków pozwala także na określenie po czyjej stronie jest problem z niepłodnością – partnera czy partnerki – a diagnostyka kobiety zwykle jest bardziej skomplikowana i czasochłonna.

Skąd bierze się niechęć do badania nasienia?

Niechęć do badania nasienia ma wiele przyczyn. Przede wszystkim badanie nasienia Bielsko-Biała uważane jest za wstydliwe i krępujące – jest to konieczność rozmowy na intymne tematy z personelem medycznym oraz pobrania nasienia na miejscu, ponieważ to pobierane poza kliniką ma pewne ograniczenia diagnostyczne. Do tego dochodzi kwestia diagnozy – jeśli okaże się, że problem niepłodności jest po stronie partnera, to przez społeczeństwo, rodzinę i partnerkę może być postrzegany jako „nie dość męski”, co oczywiście jest bzdurą, jednak nadal budzi pewien lęk. Poza tym niechęć wynika także z niewiedzy – mężczyźni czasem stawiają sprawność seksualną i ilość ejakulatu na równi z płodnością, co niekoniecznie jest prawdą.

Walka ze wstydem czy domowe sposoby?

Badanie nasienia jest dziś możliwe przy pomocy testów dostępnych w aptece. To nie jest zła alternatywa, daje już jakąś informację na temat płodności, ale należy sprawdzić, co mają one badać – jeśli tylko liczbę plemników, to nie ma to sensu, jeśli i inne parametry, to może to być dobre rozwiązanie. Przy czym należy pamiętać, że takie testy mają znacznie niższą czułość niż te wykonywane w klinice, więc trudno im zawierzyć. Szczególnie, jeśli potrzebne są też inne badania, bardziej czułe lub ukierunkowane na konkretne problemy – te można wykonać tylko w klinice, a interpretuje je specjalista.