Angiografia a angio tk – jakie różnice?

Angio tk to coraz popularniejsze z naszym kraju badanie, które błędnie mylone jest z angiografią. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że badanie angio tk tętnic wieńcowych jest znacznie szybsze, a co najważniejsze mniej obciąża organizm, dzięki czemu znacząco ograniczamy ryzyko ewentualnych powikłań. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla osób, które w najbliższym czasie planują wykonać obrazowanie naczyń krwionośnych i chcą nieco bliżej zapoznać się z najpopularniejszymi zabiegami.

Co warto wiedzieć?

Przy angiografii wykonuje się niewielkie nacięcie (najczęściej w okolicy pachwiny) przez które wprowadza się cewnik. Dzięki nowoczesnej technologii rentgenowskiej lekarz może nadzorować i monitorować cewnik. W wielu sytuacjach cewnik trzeba wprowadzić dość głęboko, dzięki czemu możliwe jest zobrazowanie trudno dostępnych miejsc. Kolejnym krokiem jest oczywiście wprowadzenie kontrastu. Mowa tutaj oczywiście o specjalnej substancji, która po prześwietleniu RTG znacząco odcinać będzie się na tle pozostałych elementów. Wspomniany środek kontrastowy automatycznie miesza się z krwią, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne odwzorowanie na nowoczesnych rentgenogramach. Lekarz w celu postawienia diagnozy zazwyczaj musi kilkukrotnie zaaplikować kontrast.

Nieco inaczej przebiega Angio tk tętnic wieńcowych, która wymaga wyłącznie dożylnego wkłucia wenflonu. To właśnie przez wymieniony wenflon podaje się kontrast. Pacjenci odczuwają jedynie przepływ gorąca i charakterystyczny smak w ustach. Aby uzyskać czytelny obraz niezbędne jest pozostawienie w nieruchomej pozycji.

Bezpieczeństwo zabiegu

Angio tk tętnic wieńcowych korzysta z niejonowych środków kontrastowych, które są znacznie lepiej tolerowane przez nasz organizm. Pamiętać należy jednak o tym, że w dalszym ciągu istnieje ryzyko uczuleń, czy też obciążenia nerek odpowiadających za odfiltrowanie kontrastu. Aby zniwelować ewentualne powikłania warto odpowiednio przygotować się do zabiegu. Ważne jest również to, aby po badaniu często pić wodę, dzięki czemu szybko wypłuczemy kontrast. Uważać muszą również kobiety karmiące piersią. Lekarze zalecają odciąganie pokarmu przez 1-2 dni po zabiegu i wylewanie go.

Ile kosztuje angiografia?

Ceny angiografii zależą głównie od tego, gdzie ma być ona przeprowadzona. Jeżeli chodzi o badanie angio tk tętnic wieńcowych to trzeba zazwyczaj zapłacić od 230 do nawet 1000 zł. Każdy gabinet lekarski na swojej stronie przedstawia aktualny cennik, dlatego też warto porównać oferty kilku najpopularniejszych klinik.