Próżnia podbija kuchnię

Zdrowe gotowanie to temat coraz bardziej popularny, nie tylko wśród dietetyków czy sportowców. Wiele osób szuka sposobów na to, aby ich potrawy były nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowe. Podczas smażenia czy pieczenia potrawy tracą wiele składników odżywczych, oraz aromatów, dlatego tak popularna staje się ostatnio metoda sous vice.

Czym jest gotowanie próżniowe?

Metoda sous vide to sposób gotowania mięsa, ryb i warzyw dosłownie w próżni. Przygotowane, zamarynowane produkty, za pomocą odpowiedniego sprzętu są pakowane w szczelnie zamknięte torebki próżniowe. Torebki są wyprodukowane ze specjalnego tworzywa, dzięki czemu nie wpływają na smak potraw, a podczas gotowania nie wydzielają się żadne niebezpieczne związki toksyczne.

Tak przygotowany woreczek jest umieszczany w dużym garnku z wodą, a dodatkowo montowany jest cyrkulator sous vide. Ma on za zadanie regulowanie przepływu wody oraz zapewnienie odpowiedniej temperatury w całym procesie gotowania. Temperatura jest tutaj kluczowym elementem, wpływającym na smak.

Zalety metody próżniowej sous vide

Gotowanie próżniowe sous vide ma wiele zalet, o których przekonał się już nie jeden kucharz czy amator gotowania. Przede wszystkim ze względu na zapakowanie mięsa oraz precyzyjną kontrolę temperatury, mięso czy warzywa gotują się równomiernie. Nie ma tutaj mowy o przegotowaniu czy wysuszeniu nawet bardzo delikatnych rodzajów mięs.

Tak przygotowana potrawa jest delikatna i aromatyczna, ponieważ przyprawy i marynata jest wchłaniana przez mięso w procesie gotowania. Danie jest zdrowe i bez tłuszczu. Można je również dłużej przechowywać w lodówce czy zamrażarce, bez wpływu na jego jakość i smak.

Wskazówki praktyczne

Gotowanie metodą sous vide jest stosunkowo proste. Wystarczy mieć odpowiedni sprzęt. Należy pamiętać jednak, że jest to metoda dość czasochłonna. Dlatego, aby skorzystać z dobrodziejstw jedzenia przygotowanego w próżni, należy dobrze zaplanować cały proces.

W zależności od rodzaju mięsa, czas gotowania może wynosić godzinę lub nawet kilka godzin. Warto więc zabrać się za przygotowania dużo wcześniej. Czas oczekiwania na pewno wynagrodzi niepowtarzalny smak i delikatność potrawy, przygotowanej w tej sposób.

Urządzenia do gotowania sous vide znajdziesz w ofercie Gastrosilesia.pl.