Jak przygotować wspólny wyjazd z psem?

Wyjazd na wakacje nie musi oznaczać konieczności zostawienia psa w psim hotelu lub pod opieką kogoś z rodziny. Coraz więcej hoteli, apartamentów i innych miejsc noclegowych oferuje możliwość pobytu z czworonożnym przyjacielem.

Dlaczego warto wybrać się na wczasy z psem?

Nawet kilkudniowa rozłąka powoduje stres u psa i właściciela. Pies tęskni, traci apetyt i często staje się apatyczny. Właściciel natomiast podczas rozłąki stale zamartwia się o niego. Obawia się, że może zachorować, że może sprawiać kłopoty.

Wyjazd na wczasy z psem to bardzo dobra okazja do pogłębienia relacji między psem a właścicielem. Na co dzień nie zawsze właściciel dysponuje odpowiednią ilością czasu, który może przeznaczyć na długie spacery i zabawy z czworonożnym przyjacielem. Na wczasach można to nadrobić.

Jak przygotować wspólny wyjazd z psem?

Wczasy z psem wymagają znacznie staranniejszego przygotowania niż standardowy wyjazd. Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiednie miejsce noclegowe, które musi być przyjazne zwierzętom. Na pobyt lepiej wybrać mniejsze obiekty kameralne znajdujące się na ogrodzonym terenie. To ułatwi psu adaptację w nowym otoczeniu.

Odpowiedniego zaplanowania wymaga także podróż na wczasy z psem. Pies bez problemu zniesie podróżowanie samochodem na krótkich trasach. W przypadku długich podróży trzeba koniecznie zaplanować krótkie postoje, podczas których pies będzie mógł załatwić swoje potrzeby i trochę pobiegać, zawsze na smyczy.

O czym należy koniecznie pamiętać?

Zapewnienie bezpieczeństwa podczas wczasów z psem należy do obowiązków właściciela. Musi zabrać książeczkę zdrowia psa z aktualnymi szczepieniami, obrożę, smycz i kaganiec. Jeżeli pies nie ma chipa, to do obroży powinien mieć przypięty identyfikator, który ułatwi jego odnalezienie w razie zaginięcia.

Właściciel powinien pamiętać, że kilkugodzinny pobyt na plaży nie jest wskazany dla psa, lepiej zostawić go w miejscu pobytu. Psy bardzo źle znoszą wysokie temperatury, przegrzewają się i odwadniają, mogą pojawić się także problemy z sercem. Pies biegający po piaszczystej plaży może spowodować także protesty innych plażowiczów.