Zapotrzebowanie kaloryczne a redukcja

Aby efektywnie zrzucać zbędne kilogramy w trakcie odchudzania, należy wejść na ujemny bilans kaloryczny, czyli jeść mniej, niż organizm rzeczywiście potrzebuje, by ten mógł pobierać energię z tkanki tłuszczowej. Deficyt, a wcześniej podstawowe zapotrzebowanie, może być szybko wyliczony za sprawą kalkulatora kalorii. Jak więc to narzędzie działa?

Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne?

Wartość wyliczona na podstawie dziennego zapotrzebowania kalorycznego wyznacza CPM, czyli Całkowitą Przemianę Materii. Jest to ilość energii potrzebna dla utrzymania organizmu w aktualnym dla niego stanie i tym samym aktualnej dla niego wadze.

Logicznie rzecz biorąc w trakcie redukcji tę Całkowitą Przemianę Materii należy zmniejszyć o określoną ilość kalorii i w tym właśnie pomaga kalkulator kalorii, który sam wylicza dla swojego użytkownika wartość, jaką powinien on zjadać na diecie, aby efektywnie się odchudzać.

Co ma wpływ na zapotrzebowanie kaloryczne?

We wszystkich kalkulatorach kalorii pojawiają się różne okienka, które należy wypełnić informacjami na swój temat, aby otrzymany wynik był miarodajny. W przypadku wyliczania swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego bardzo ważne stają się czynniki takie jak chociażby wiek, płeć, wzrost, aktualna masa ciała, ale też tryb prowadzonego życia (to, jak bardzo jest on aktywny).

Każda osoba może mieć zupełnie inne zapotrzebowanie kaloryczne, dlatego musi być ono wyznaczane indywidualnie. Za sprawą kalkulatorów kalorii staje się to bardzo proste do zrobienia.

Jak wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Na samym początku należy włączyć sobie jakiś internetowy Kalkulator kalorii, przejdź do specjalnego okienka przeznaczonego do wyliczania zapotrzebowania energetycznego i uzupełnić je danymi, a następnie wcisnąć przycisk „oblicz” lub coś podobnego.

Niektóre kalkulatory umożliwiają od razu wyznaczenie odpowiedniej ilości kalorii do spożycia dla danego celu. Nie zawsze musi to być redukcja. Niektórym zależy bowiem właśnie na czymś odwrotnym, czyli na tym, by przytyć.