Tanzanit – ogólna charakterystyka

Wśród wszystkich kamieni szlachetnych to właśnie tanzanit jest najmniej znany, a zarazem najbardziej wartościowy. Wysoka wartość kryje się już w jego historii, która rozpoczęła się w 1967 r. Niepowtarzalny wygląd pozwolił mu na dobre rozgościć się w branży jubilerskiej, gdzie dziś tworzy się z niego kolczyki z tanzanitem i inne wyroby biżuteryjne.

Początki tanzanitu

Za odkrywcę tanzanitu uznaje się Manuela de Souza. Mężczyzna ten na co dzień zajmował się krawiectwem, ale fascynowało go również odkrywanie złota. W trakcie jednej ze swoich wypraw przypadkowo natknął się na nieznane mu dotąd kryształy, które – jak się potem okazało – były właśnie tanzanitem.

Jako że odkrycia dokonano na terenie Tanzanii, od nazwy tego państwa wzięto też nazwę kamienia. Wskutek przeprowadzonych nad nim badań, które zostały zorganizowane przez sztaby naukowców pracujących w Tanzanii i innych krajach, stwierdzono, że jest to odmiana zoisytu. Tanzanit został więc uznany za minerał, a zarazem kamień szlachetny.

Niezwykłość kolorów

Tanzanit w swojej naturalnej postaci występuje w trzech barwach: fioletowej, brązowej i niebieskiej, która jest zdecydowanie najpopularniejsza. Aby uzyskać z niego kolczyki z tanzanitem o określonym wcześniej zabarwieniu, należy poddać go działaniu wysokiej temperatury, która umożliwia jego obróbkę. Wskutek tego zabiegu tanzanit traci brązową poświatę.

Oczywiście kamienie muszą przejść szczegółową selekcję, zanim zostaną użyte przy procesie produkcji biżuterii. Spośród nich wybiera się tylko te, które mają idealną powierzchnię – bez żadnych skaz i rys. Obróbka termiczna nie pozwala bowiem na zlikwidowanie tych naturalnych defektów.

Tanzanit w przemyśle biżuteryjnym

Marka, która zasłynęła z tworzenia najciekawszych pierścieni, wisiorów i kolczyków z tanzanitem to amerykańska firma Tiffany & Co. Do dziś aktywnie działa ona na rynku. Pewne źródła podają nawet, że to właśnie ona odpowiada za nadanie tanzanitowi jego nazwy.

Duży wpływ na popularyzację tanzanitu na świecie miała również gwiazda kina – Elizabeth Taylor. Aktorka została bowiem główną ambasadorką marki Tiffany & Co. Regularnie była widywana w biżuterii z tanzanitem, w której pokazywała się na różnych imprezach i ważnych wydarzeniach.

Kolczyki z kamieniami dostępne są w ofercie Salonie jubilerskim LARU.