Sterylizatory kosmetyczne na ultrafiolet – jak działają

Gdy nie znano jeszcze możliwości wykorzystania promieniowania UV-C w sterylizatorach kosmetycznych, dezynfekcja wyglądała zupełnie inaczej niż obecnie. Narzędzia zalane wodą i szczelnie zamknięte w kasetkach były poddawane podgrzewaniu, aż woda zaczynała wrzeć. Wygotowywano narzędzia, po czym pozostawiano je do wyschnięcia na sterylnej gazie.

Jak działają współczesne sterylizatory kosmetyczne?

Wspomniane we wstępie sposoby sterylizacji stwarzały zagrożenie osoby obsługującej sprzęt do dezynfekcji narzędzi. Mogła ona zostać poparzona parą lub wrzątkiem bądź niewystudzonymi jeszcze narzędziami. Poza tym temperatura 100 stopni Celsjusza była niewystarczająca, by zlikwidować przetrwalniki mikroorganizmów.

Obecnie mamy do dyspozycji kosmetyczne sterylizatory na parę pod ciśnieniem do 2.1 Bara oraz kulkowe, gdzie dochodzi do powstania temperatury około 250 stopni Celsjusza. Natomiast wyjaławiacz na UV nie potrzebuje do sterylizacji żadnej podwyższonej temperatury.

Przy nim nie musimy się obawiać przypadkowego poparzenia, gdyż światło niebieskie z promieniami UV-C skutecznie niszczy mikroby wraz z ich przetrwalnikami wyłącznie swoją wiązką światła.

Sterylizatory kosmetyczne na lampy UV i ich uniwersalizm

Urządzenia, które niszczą mikroorganizmy oraz ich formy przetrwalnikowe mają szerokie zastosowanie. Można w nich sterylizować nie tylko narzędzia metalowe, ale także te, które mają elementy z tworzywa sztucznego.

Dzięki temu bez obaw można poddać dezynfekcji wszystkie akcesoria kosmetyczne, których używamy w gabinecie. Brak obaw, że rączka wykonana ze sztucznego tworzywa mogłaby się stopić, co jest możliwe przy wykorzystaniu sterylizatorów operujących wysoką temperaturą.

Można też od razu wysterylizowane narzędzia brać do ręki i je używać bez konieczności wyczekiwania aż wystygną. Mają one bowiem od razu zwykłą temperaturę pokojową. To bardzo duże udogodnienie.

Sterylizatory kosmetyczne UV warte wykorzystania w salonach fryzjerskich

Narzędzia, jakimi posługują się fryzjerzy, również powinny być sterylizowane. Do tych celów warto wykorzystać sanityzatory kosmetyczne (na UV), które doskonale się w tej dziedzinie sprawdzą.

Oprócz nożyczek będzie można wysterylizować grzebienie, brzytwy, wsuwki, wałki i inne przybory fryzjerskie wymagające wyjałowienia. Zanim kupimy sprzęt do dezynfekcji, zastanówmy się, jakiej pojemności on musi być.

Koniecznością jest przewidzenie, ile rzeczy jednorazowo będziemy musieli wysterylizować. Sanityzatory na światło ultrafioletowe mają różną pojemność komór i na to powinniśmy zwrócić uwagę, dokonując zakupu.

Sterylizatory kosmetyczne dostępne są w ofercie Beautysystem.pl.