Nie dziel włosa na czworo — czyli pielęgnacja włosów w pigułce

Włosy, niezależnie od tego, czy są burzą ognistych loków, czy też miękko spływają falami na ramiona, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Kluczem do sukcesu posiadania bujnej i zdrowej czupryny jest znajomość fizjologii włosa i odpowiadanie na jego potrzeby.

Włos z cebulką — czyli kompleksowe podejście do pielęgnacji

Włos to twór, zbudowany z keratyny, wyrastający z zagłębień skóry, zwanych mieszkami włosowymi. Aby kompleksowo zadbać o odpowiednią pielęgnację, należy zapoznać się z jego budową oraz fizjologią.

Włos składa się z:

• łodygi
• korzenia
• cebulki
• otoczki
• brodawki

Dolna część korzenia włosa, rozszerzając się, tworzy cebulkę, w której znajdują się aktywne komórki macierzy, odpowiedzialne za rozwój włosa. Brodawka włosa znajduję się natomiast tuż pod cebulką, zapewniając tym samym odpowiednie ukrwienie i poprzez naczynia krwionośne dostarczając substancje odżywcze oraz budulcowe, niezbędne do wzrostu włosa.

Od narodzin aż po kres — czyli cykl życia włosa

Włos z cebulką wypada w ciągu 2-6 lat od momentu jego powstania. U człowieka nie istnieje pojęcie linienia, które oznacza wypadanie włosów w określonym momencie życia, czy też o danej porze roku. Oznacza to, że każdy włos z osobna w swoim czasie przechodzi wszystkie fazy rozwoju. Człowiek traci każdego dnia od 60 do 100 włosów, które od razu są zastępowane.

Mówiąc włosy, najczęściej mamy na myśli łodygę włosa, czyli tylko widoczną część. Istotnym elementem jest jednak brodawka włosa, która zaopatruje go (poprzez macierz) w potrzebne składniki odżywcze i budulcowe. To odpowiednie współdziałanie tych dwóch elementów zapewnia prawidłowy rozwój i wzrost zdrowego włosa.

Czynniki wpływające na przebieg cyklu włosowego

Głównymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na cykl rozwoju włosa, są m.in.:

• witaminy i mikroelementy
• hormony
• cytokiny
• osobnicze czynniki wzrostowe

Jest to jednak tylko pozornie klarowne, leczenie chorób związanych z włosami, nadal bowiem pozostaje dużym wyzwaniem dla lekarzy. Łysienie to wciąż duży problem, z którym trudno sobie poradzić. Nie do końca znane są wszystkie czynniki, odpowiadające za zaburzenia w tym zakresie.

Łodyga włosa — czyli ta najpiękniejsza część

Trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, jakoby włosy były ozdobą człowieka. Piękne, zadbane i lśniące są powodem do dumy, który chce się eksponować. To właśnie stan łodygi włosa, a dokładniej osłonki, decyduje o ostatecznym wyglądzie i kondycji fryzury.

Znając anatomię i fizjologię włosa wraz z cebulką, można dojść do wniosku, iż kluczem do zdrowej i pięknej czupryny jest kompleksowa pielęgnacja, tak z zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Pielęgnacja włosów — nie tylko od zewnątrz

Należy pamiętać, że włosy, jako ostatnie w organizmie otrzymują swoją porcję składników odżywczych. Nasze ciało bowiem w pierwszej kolejności dba o wszystkie organy wewnętrzne. Bardzo ważne jest zatem, aby zapewnić organizmowi odpowiednią podaż składników odżywczych i witamin. Istotna jest więc dobrze zbilansowana dieta, jak również w razie potrzeby suplementy, zawierające kompleks witamin.

W mniejszym stopniu, ale również odżywiają włos, maski stosowane zewnętrznie na łodygę włosa. Z pewnością jednak domykają one łuski, sprawiając, że włos staje się błyszczący i sprężysty.

Reasumując, kluczową odgrywa holistyczne podejście do włosa, obejmujące pielęgnację nie tylko łodygi włosa, ale także znajdujących się pod powierzchnią elementów.

Tylko połączenie bogatej w witaminy i minerały diety oraz stosowania dobrych kosmetyków zapewni doskonały wygląd kosmyków.