Magia perfum – na czym polega jej moc?

Każda kobieta wie, jak wielki wpływ na nastrój ma kropla ulubionego zapachu na nadgarstku czy za uchem. Zapachy działają na nasze mózgi w złożony, szeroko zakrojony sposób – to dużo więcej, niż tylko przelotne wrażenia zmysłowe. Wiedzą o tym doskonale producenci najbardziej cenionych perfum. Gdzie kryją się ich sekrety?

Perfumy właściwe – zapach, który uwodzi

Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że perfumy towarzyszą ludzkości właściwie od zawsze. Przez wiele tysiącleci ich bazą były oczywiście tylko naturalne składniki, ale zasada działania nie zmieniła się aż do dziś. Zapachy perfum pobudzają nasze zmysły dzięki specjalnie dobranym kompozycjom lotnych związków zapachowych, które powoli uwalniają się w kontakcie z powietrzem i ciepłem skóry.

Dlatego też charakteru prawdziwych perfum nie sposób odkryć po pobieżnym powąchaniu zawartości świeżo otwartej buteleczki. Jak widzimy, perfumy to kosmetyk owiany niemałą tajemniczością. Nieodmiennie kojarzą się z dobrym smakiem i luksusem, dlatego też ich produkcja przyciąga także gwiazdy muzyki czy ekranu, pragnące sygnować swoją marką szczególną linię zapachową. Przykładowo, dla miłośniczek Celine Dion perfumy z jej podpisem na opakowaniu zawsze będą się kojarzyć z nieprzeciętnym, anielskim śpiewem wokalistki.

Jak powstają niezapomniane zapachy?

Obecnie w tym celu wykorzystywane są laboratoria wyposażone w zaawansowany technologicznie sprzęt, ale niegdyś jego czułość zastępowały ludzkie zmysły w najbardziej wyczulonym na zapachy wydaniu. Z pozoru może się wydawać, że wystarczy chwila kontaktu z zapachem, byśmy mogli ocenić jego charakter, ale perfumiarze wiedzą doskonale, że nic bardziej mylnego!

W pierwszym momencie mamy do czynienia jedynie z tzw. akordem wysokim – bardzo lotnymi substancjami, które natychmiast uwalniają się z produktu. Po pewnym czasie obecności na skórze perfumy ujawniają swój akord bazowy, a akord średni stanowi podłoże i niezbędny składnik dla reszty związków lotnych.

W starannie przygotowanych perfumach (jak choćby tworzone przez Celine Dion perfumy o złożonej nucie) chemik bez problemu odnajdzie setki różnorodnych składników. Ujawnienie szczegółów składu perfum to najgorszy koszmar każdego producenta – nic dziwnego, że tutaj tajemnica produkcji jest szczególnie pilnie strzeżona.

Skąd wiemy, że perfumy są oryginalne?

Jeżeli chodzi o ulubione źródła wysokiej jakości perfum, większość zorientowanych w temacie kobiet ma tu swoje upodobania, którym pozostaje wierna. Niektóre preferują niszowe, eksperymentalne marki czy wręcz perfumy tradycyjne, sprowadzane z Egiptu lub Dalekiego Wschodu. Serca innych podbiły perfumy sygnowane przez znane kobiety, których elegancja jest już niemal legendarna.

Jeżeli kochamy Celine Dion perfumami z jej linii możemy się cieszyć zarówno w wydaniu dziennym, jak i wieczorowym. Podobne propozycje mają dla nas inne wokalistki, aktorki, a nawet pisarki. Ale skąd pewność, że przez przypadek nie kupimy podróbki?

Tu podstawowe będzie korzystanie z usług renomowanych perfumerii oraz sklepów, które nie boją się pytań o pochodzenie ich produktów. Nie dajmy się również skusić niskim cenom na serwisach aukcyjnych – jeśli cena odbiega znacznie od markowej, nie warto, byśmy ryzykowały niemałe w końcu pieniądze.