Kim jest urolog?

Wiele osób myśli błędnie, iż lekarz urolog to specjalista zajmujący się tylko diagnozowaniem oraz leczeniem mężczyzn. Prawdą jest, że często leczy panów ze względu na specyfikę układu moczowego, jednakże pod gabinetem na wizytę mogą także czekać kobiety.

Czy warto zapisać się na badania moczu?

W obecnych czasach wiele osób cierpi na problemy z oddawaniem moczu. Istnieją kliniki specjalistyczne, które skutecznie walczą z takim problemem. Warto zaznaczyć, że układ moczowy pełni niezwykle istotną funkcję w organizmie ludzkim. Zadaniem tego układu jest usuwanie zbędnych substancji oraz szkodliwych produktów przemiany materii wraz z moczem.

Należy pamiętać, że układ moczowy składa się z: nerek, cewki moczowej, moczowodów, pęcherza moczowego oraz naczyń nerkowych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ze względu na wspólne elementy z układem płciowym, nierzadko bywa nazywany układem moczowo-płciowym.

Kiedy warto zapisać się do urologa?

Specjalista ten zajmuje się planowaniem oraz przeprowadzaniem diagnostyki, która pozwala ustalić wszelkie przyczyny dolegliwości urologicznych. Oprócz tego zajmuje się leczeniem chirurgicznym schorzeń w układzie moczowym. Dodatkowo celem jest leczenie oraz rozpoznanie schorzeń z dziedziny urologii onkologicznej. Specjalista tego typu zajmuje się również rozpoznawaniem, a także leczeniem powikłań, które obejmują cały układ moczowy.

W przypadku problemów z oddawaniem moczu należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Zajmie się on diagnozą, profilaktyką oraz leczeniem. Powinien dopasować odpowiedni plan leczenia do pacjenta. Zdecydowanie warto chodzić także na badania kontrole. Układ moczowy jest bardzo istotny w organizmie człowieka.

Dlaczego warto się regularnie badać?

Warto zaznaczyć, że urologia to dziedzina medycyny, której podstawowym obszarem zainteresowań jest przede wszystkim budowana, a także funkcjonowanie układu moczowo-płciowego mężczyzn oraz kobiet. To także gałąź chirurgii. Z tego powodu nie rzadko nazywana jest chirurgią układu moczowego.

Chirurgia układu moczowego jest dość popularnym kierunkiem wybieranym przez przyszłych lekarzy. Ma ona dość spory wymiar wielodyscyplinarny. Przede wszystkim ma duży związek z onkologią medyczną, radiologią, a także patomorfologią.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.