Kim jest dermatolog i czym się zajmuje?

Dermatologia to dziedzina medycyny, która skupia się na diagnozowaniu oraz leczeniu chorób manifestujących się w postaci zmian w obrębie skóry, włosów i paznokci. Wymaga ona szerokiej wiedzy oraz w wielu wypadkach holistycznego podejścia do pacjenta.

Kto może zostać dermatologiem?

Jak wspomniano powyżej, dermatologia jest dziedziną wymagającą specjalistycznej wiedzy, ponieważ wiele z chorób ogólnoustrojowych manifestuje się zmianami w obszarze skóry, włosów i paznokci. Lekarze dermatolodzy muszą więc podchodzić do pacjenta i jego dolegliwości w sposób kompleksowy.Aby zostać lekarzem tej specjalizacji wymagane jest ukończenie studiów medycznych, odbycie stażu oraz specjalizacji z zakresu dermatologii i wenerologii. Szkolenie jest zatem czasochłonne i wymaga ogromnego zaangażowania oraz zdobycia pogłębionej wiedzy. Ponadto, w ramach zdobywania umiejętności konieczne jest odbywanie zajęć praktycznych w oddziałach szpitalnych, w tym na przykład alergologicznym czy chorób zakaźnych.

Gdzie dermatolodzy mogą znaleźć zatrudnienie?

Dermatolodzy to specjaliści, którzy mogą z powodzeniem znaleźć zatrudnienie zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Mogą oni zatem podejmować pracę w oddziałach szpitalnych, w których współpracują z innymi specjalistami, w tym na przykład chirurgami czy onkologami. Ponadto, mogą oni być zatrudniani w placówkach prywatnych, w tym między innymi w małych gabinetach dermatologicznych.

Inne aktywności podejmowane przez tych specjalistów

Dermatolog poza pracą w szpitalach czy poradniach zdrowia może związać swoją karierę zawodową również z działalnością laboratoryjną. W tym przypadku jego wiedza jest nieoceniona na przykład podczas tworzenia produktów z serii dermokosmetyków.

Dermatolog może również współtworzyć gabinety medycyny estetycznej, w których jego specjalistyczna widza wykorzystywana jest podczas wykonywania zabiegów mających na celu poprawę kondycji oraz wyglądu skóry. Nie można również zapominać o tym, że dermatologia skupia się nie tylko na zmianach i przebarwieniach w obrębie samej skóry, ale pomaga diagnozować i leczyć problemy związane z pogorszeniem stanu włosów i paznokci. Konsultacje dermatologiczne wskazane są zatem również w przypadku choćby nadmiernej utraty włosów czy zwiększonej łamliwości paznokci.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.