Kiedy warto zastosować dietę sokową?

Powiedzenie, że jesteśmy tym, co jemy jest w pełni prawdziwe. Kiedy odżywiamy się niedbale i jemy zbyt dużo, odbija się to na naszym wyglądzie, samopoczuciu, a także zdrowiu. Jak szybko i tanio poprawić swoją dietę? Najlepiej stosując przez kilka dni tak zwany post sokowy.

Jak wygląda dieta oparta na sokach?

Dlaczego dieta sokowa bywa także nazywana postem? Dlatego, że żywimy się wtedy wyłącznie płynami i dostarczamy sobie niewiele kalorii. W zamian za to oczyszczają się nasze jelita, które są zwykle pełne zalegających zgniłych resztek pokarmowych.

Dieta sokowa pozwala na ich eliminację, ponieważ sprawia, że znikają między innymi uciążliwe zaparcia. Dostarczamy sobie w ten sposób także bardzo dużą dawkę witamin i minerałów. Ważne jest oczywiście także to, by po jej zakończeniu także zdrowo się odżywiać. Wtedy nie zaprzepaścimy efektu.

Jak przeprowadzić dietę sokową?

Przede wszystkim warto ją poprzedzić dietą lekkostrawną i pozbawioną cukru. Jeśli jesteśmy ludźmi zdrowymi, to bez problemu możemy sobie urządzić dwa czy trzy dni na sokach. Jeśli coś nam dolega, najlepiej zapytać lekarza, czy nie widzi przeciwwskazań. Dieta sokowa polecana jest osobom otyłym, chociaż oczywiście nie jest dietą odchudzającą, raczej przygotowującą na dalsze zmiany.

Przed dwa lub trzy dni pijemy kilka razy dziennie tylko świeżo wyciskane soki warzywne i owocowe oraz wodę. Do soków nie dodajemy dodatków takich jak stewia, syrop klonowy czy masło orzechowe. Chcemy świadomie zachować niską kaloryczność. Po tym czasie zaczynamy jeść zdrowo i koniecznie we własnym bilansie kalorycznym, nie więcej.

Czy dieta z soków odchudza?

Na początek organizm może pozbyć się nieco wody, więc z ciała zejdzie opuchlizna. Dzięki temu na wadze może się pokazać pół kilo czy też kilogram mniej. To jednak tylko wstęp. Jeżeli zależy nam na odchudzaniu, to dalszy sposób odżywiania musi być redukcyjny. Co to znaczy?

Będzie trzeba obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne i odjąć kilkaset kalorii, a następnie to utrzymać aż do osiągnięcia upragnionej masy ciała. Później znów można jeść zgodnie z naszym zapotrzebowaniem kalorycznym. Dietę sokową można przeprowadzać raz na kilka tygodni jako detoks dla ciała i duszy, ponieważ soki są bardzo smaczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.