Jakie wymogi musi spełniać prawdziwa, ekologiczna żywność?

Świadomość współczesnego konsumenta jest coraz większa. Ludzie zaczynają dostrzegać, jak niezdrowe jest dzisiejsze jedzenie, jakie można kupić w sklepach. Okazało się bowiem, że stosowanie sztucznych nawozów, genetycznych mutacji i dodawanie stymulatorów wzrostu do jedzenia, zaczęło powodować więcej szkód niż korzyści.

Produkty ekologiczne – najlepszy wybór

Najzdrowsze jest to, co naturalne. Od wieków ludzie żywili się pokarmem, który pozyskiwali z niezanieczyszczonych terenów. Dawniejsi ludzie nie znali sztucznych nawozów, chemicznych oprysków roślin, konserwantów, ulepszaczy, smakowych i barwiących dodatków. Owszem, tego typu dodatki istniały. Ich pochodzenie jednak było naturalne. Na przykład znanym i naturalnym barwnikiem był sok z buraka, marchewki czy szpinaku. A zamiast konserwantów używano np. pokrzyw, w które owijano mięso i zawijano w lnianą ścierkę nasączoną octem lub solankę.

Warto wybrać sklep ekologiczny zamiast popularnego supermarketu. Bio sklepy posiadają w swojej ofercie coraz bogatszy i ciekawszy asortyment. Dzięki temu coraz częściej są wybierane przez konsumentów, którzy pragną prowadzić zdrowy styl życia.

Jakie produkty można dostać w sklepach ekologicznych?

Współczesne biosklepy w swojej ofercie nie mają tylko zdrowej, ekologicznej i certyfikowanej żywności. Coraz częściej ich oferta jest powiększana o ekologiczne środki czystości oraz naturalne kosmetyki.

Sklep ekologiczny oferuje m.in.: kasze, makarony, mąkę bezglutenową, pieczywo bezglutenowe, soki, konfitury, dżemy, suszone bakalie, słodycze, chipsy i inne przekąski, budynie itd.

Jakie wymogi stoją przed ekologiczna żywnością?

Wybierając bio sklep, warto zwrócić uwagę czy sprzedawane w nim produkty są w rzeczywistości ekologiczne. Nie każdy produkt, który posiada napis „zdrowa żywność” będzie oryginalnym ekologicznym wyrobem. Prawdziwa żywność ekologiczna posiada odpowiednie certyfikaty i oznakowania, a także na swoich etykietach ma stosowne informacje, które potwierdzają ich autentyczność.

Odwiedzając biosklep, warto zwracać uwagę na informacje umieszczone na opakowaniach. Warto wiedzieć, że ekologiczne produkty powinny zawierać co najmniej 95% składników wyprodukowanych przy użyciu metod ekologicznych. Ponadto dobrym wyznacznikiem są również wszelkie napisy typu „bio” i „eko”.

Tylko produkty spełniające powyższe zasady, mogą być z całą pewnością uznane za prawdziwe, ekologiczne wyroby.