Do czego służy kalkulator kalorii?

Wiele osób zmaga się z nadwagą. Utrzymanie prawidłowej wagi nie jest takie proste. Wraz z wiekiem metabolizm słabnie i coraz trudniej jest zrzucić zbędne kilogramy. Pomocny może być kalkulator kalorii. Co to takiego jest? Jak go używać?

Kalkulator kalorii online

Kalkulator kalorii jest przydatnym narzędziem w trakcie odchudzania. Dzięki niemu możemy kontrolować ilość spożywanych kalorii oraz składników odżywczych. Przy pomocy kalkulatora możemy policzyć dokładnie, ile kalorii znajduje się w danym produkcie czy potrawie.

Kalkulator pozwala również sprawdzić zawartość mikro- i makroskładników w produkcie czy potrawie. Przy pomocy kalkulatora możemy znacznie szybciej i łatwiej skomponować posiłek, który zapewni nam niezbędne składniki i minerały, a dodatkowo pozwoli nam kontrolować wagę.

Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne?

Kalkulator służy do obliczenia zapotrzebowania kalorycznego organizmu. Co to dokładnie oznacza? Mianowicie są to wydatki energetyczne, które w ciągu dnia musimy zaspokoić, aby utrzymać podstawowe funkcje życiowe.

Najistotniejszą rolę odgrywa przemiana materii, która określana jest skrótem z angielskiego BMR. Wskaźnik BMR określa podstawowy poziom przemiany materii, który warunkuje dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości energii, aby organizm mógł normalnie funkcjonować.

Jakie informacje niezbędne są do obliczenia zapotrzebowania kalorycznego?

W Internecie dostępnych jest wiele kalkulatorów kalorii. Wybierając konkretny, należy zwrócić uwagę na ilość danych potrzebnych do obliczenia zapotrzebowania kalorycznego. Im więcej tych danych, tym lepiej.

Każdy kalkulator powinien uwzględnić wzrost i masę ciała. Istotną rolę odgrywa także wiek, płeć oraz poziom aktywności fizycznej. Większa ilość informacji pozwala uzyskać bardziej wiarygodny wynik. Liczenie kalorii pozwoli nam utrzymać odpowiednią wagę lub przyczyni się do zrzucenia zbędnych kilogramów. Ważne jest to, aby korzystać z niego regularnie oraz kontrolować ilość i jakość spożywanych posiłków.