Nie wszyscy mają świadomość, że zmiany skórne występujące na ich ciele to włókniaki. Warto zatem wiedzieć nie tylko czym one dokładnie są, a także na czym polega usuwanie włókniaków.
Czym są włókniaki?
Włókniaki miękkie są zmianami rozrostowymi tkanki łącznej, które rozwijają się jeszcze w okresie życia wewnątrzmacicznego. Należy zdawać sobie sprawę, że te stosunkowo łagodne nowotwory mogą pojawiać się praktycznie w każdym wieku.
Koniecznie trzeba wiedzieć, że włókniaki występują bardzo powszechnie. Można bowiem je stwierdzić u praktycznie wszystkich osób dorosłych. Oczywiście ich wielkość i liczba może rosnąć podczas ciąży. Omawiane włókniaki charakteryzują się tym, że ich komórki są nie tylko bardzo chaotycznie rozmieszczone, ale również mają niewłaściwą morfologię tkanki łącznej. Ponadto na bazie proporcji włókien, a także komórek możliwe jest rozróżnienie włókniaków miękkich i twardych.
Na czym polega leczenie włókniaków?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ze względów medycznych nie jest konieczne leczenie czy usuwanie włókniaków. Przeważnie przedstawicielki płci pięknej podejmują decyzję o ich usunięciu, ponieważ szpecą one urodę, a także mogą powodować fizyczny dyskomfort.
Doskonałym przykładem może być uczucie pociągania przez ubranie). W takich sytuacjach konieczna jest interwencja chirurgiczna. Osoby, które zdecydują się na ich usunięcie muszą wiedzieć, że raz usunięty włókniak może później odrosnąć. Może również utworzyć się w zupełnie innym miejscu. Zarówno gabinety medycyny estetycznej, jak i dermatologiczne oferują różne metody pozbycia się włókniaków. Jednym z nich jest usunięcie włókniaków za pomocą lasera.
Usuwanie włókniaków za pomocą lasera
Warto mieć świadomość, że jest to bardzo często stosowana metoda przede wszystkim w dermatologii estetycznej. Warto podkreślić, że nie pozostawia ona praktycznie żadnych blizn. Laser emituje bowiem specjalną wiązkę niewidzialnego dla oka światła, która jest następnie wchłaniana nie tylko przez wewnątrzkomórkową, ale również zewnątrz komórkową wodę.
W momencie, gdy energia lasera będzie już pochłaniana przez uwodnioną tkankę dojdzie zarówno do odparowania, jak i wytworzenia w tym miejscu strefy koagulacji. W ten sposób usuwane włókniaki nie doprowadzą do krwawienia. Warto również zdawać sobie sprawę, że najbardziej nowoczesne lasery dostępne na rynku zostały dodatkowo wyposażone w funkcje umożliwiające im na pracę w trybie impulsowym. Nie dojdzie zatem do termicznego uszkodzenia otaczających włókniaka tkanek. Gojenie następuje praktycznie zawsze bez jakichkolwiek blizn.