Czy warto stosować dietę niskokaloryczną?

Dieta niskokaloryczna jest jednym z popularniejszych sposobów na bezpieczną redukcję wagi. Jej zasady są bardzo proste, jednak aby przyniosła długotrwałe efekty należy zadbać o jakość i regularność spożywanych potraw.

Podstawowe zasady diety niskokalorycznej

Dieta niskokaloryczna polega na ograniczeniu ilości dostarczanych do organizmu kalorii, w taki sposób, aby powstał ujemny bilans energetyczny. Mobilizuje to organizm do odnalezienia dodatkowych źródeł energii, dlatego zaczyna spalanie kalorii.

Jeżeli dieta ma przynieść optymalne i długotrwałe efekty należy bardzo dokładnie obliczyć poziom kalorii. Powinien on być dokładnie dopasowany do indywidualnych potrzeb, tak aby nie powodować spowolnienia metabolizmu.

Pomimo tego, że dieta niskokaloryczna nie zakłada spożywania określonych produktów, warto zadbać o to, aby w jej trakcie dostarczać zbilansowanych posiłków. Bardzo pomocna jest również regularność, optymalnie powinno się spożywać 5 posiłków dziennie, w niewielkich odstępach czasu.

Dieta niskokaloryczna – efekty

W trakcie stosowania diety niskokalorycznej można liczyć na utratę wagi rzędu 0,5 do 1 kg tygodniowo. Pierwsze tygodnie przynoszą zazwyczaj szybsze efekty, natomiast należy pamiętać o tym, że wynika to w dużej mierze z wydalania nadmiaru wody.

Dieta oparta na ograniczonej ilość spożywanych kalorii może pozytywnie wpłynąć na naukę zwyczajów żywieniowych oraz przynosić efekty, które będą się utrzymywały przez wiele lat.

Najlepsze i najszybsze efekty dieta przynosi oczywiście w połączeniu z wprowadzeniem regularnej aktywności fizycznej. Osoby prowadzące siedzący tryb życia powinny do swoich zwyczajów włączyć spacery lub lekkie ćwiczenia fizyczne, ponieważ nawet niewielka ilość ruchu wpłynie pozytywnie na przemianę materii i kształtowanie upragnionej sylwetki.

Kto może zdecydować się na stosowanie diety niskokalorycznej?

Generalnie dieta niskokaloryczna przeznaczona jest dla osób nie posiadających poważnych problemów zdrowotnych, w szczególności związanych z zaburzeniami żywienia.

Tego typu diety nie powinny również stosować między innymi kobiety w ciąży, w trakcie połogu lub karmiące piersią, a także dzieci i młodzież, u których ograniczenie kalorii może spowodować zaburzenia procesów dojrzewania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.