Alzheimer – co należy wiedzieć?

Alzheimer – choroba wieku starczego. Kogo dotyka najczęściej? Jakie są jej objawy? Co należy robić, gdy w najbliższym otoczeniu ktoś zachoruje?

Alzheimer Warszawa

W przypadku choroby alzheimera, nie należy panikować. Nie należy rzucać wszystkiego i poświęcać własnego życia, by nieść pomoc drugiej osobie. Nie oznacza to oczywiście, by nie robić nic. Bynajmniej! Należy zgłosić się do odpowiednich instytucji i tam szukać właściwej drogi postępowania.

Domy opieki dla osób z alzheimerem są naprawdę potrzebne i jest ich dużo – nie tylko w Warszawie. To tam wykwalifikowana kadra będzie w stanie dobrać odpowiednią ścieżkę leczenia i pomocy dla osoby dotkniętej chorobą. Niestety nie wystarczy tutaj stała opieka i pomoc w wykonywaniu podstawowych czynności – a taką pomoc najczęściej ofiarowuje się we własnym domu. Owszem – to bardzo dużo i jest to bardzo ważne, jednak w walce z tą nieuleczalną chorobą trzeba również współpracy z szeregiem lekarzy, specjalistów i rehabilitantów. I dlatego warto jest korzystać z takich miejsc i mieć pewność, że chory czuje się bezpiecznie i ma wszystko to, czego w danej chwili i na danym etapie choroby potrzebuje najbardziej.

Alzheimer – etapy choroby

Alzheimera często myli się z podeszłym wiekiem. Problemy z pamięcią i koncentracją, zaburzenia ruchowe. Wszystko to jest konsekwencją przemijania oraz tego, że z wiekiem człowiek staje się słabszy. Jednak jest kilka cech, które powinny zapalać czerwone światło i sygnalizować, że jednak dzieje się coś niedobrego. Jakie?

Przede wszystkim jest to zapominanie niedawnych zdarzeń. Zapominanie imion oraz tego , gdzie odłożyło się daną rzecz. Zapominanie dat, mylenie dni tygodnia. Jest to również zaburzenie w orientacji przestrzennej – niepamiętanie drogi do domu czy zapominanie, gdzie odstawiło się samochód.

Alzheimer objawia się także trudnościami w poruszaniu się i wykonywaniu podstawowych czynności. Człowiek z tą chorobą nie cieszy się z rzeczy, które do tej pory sprawiały mu radość. Choroba ta sprawia, że osoba staje się apatyczna, rozdrażniona, ma wahania nastrojów. Nie chce wychodzić z domu, nie chce przyjmować gości. Na ostatnim etapie choroby, pacjent ma trudności z mówieniem przez co może zupełnie zamknąć się w sobie.

Choroba alzheimera częściej dotyka kobiety chore na cukrzycę, posiadające niskie wykształcenie oraz mające w rodzinie przypadki tej samej choroby. Nie jest to jednak regułą. Alzheimer może pojawić się u każdego. Ważne jest, by z chorobą walczyć i nie lekceważyć żadnych symptomów.