Zastosowanie rękawiczek lateksowych w gospodarstwie domowym

Powszechnie używane w salonach kosmetycznych, gabinetach dentystycznych i lekarskich, a także wielu innych branżach, rękawiczki lateksowe przydadzą się też w każdym domu. Do czego można ich użyć i kiedy mogą okazać się niezastąpione – poniżej kilka ważnych informacji.

Bezpieczne sprzątanie

Ze względu na swoją wysoką szczelność i wodoodporność rękawiczki lateksowe warto założyć podczas kontaktu z rozmaitymi detergentami, używanymi do czyszczenia łazienek czy podłóg. Ochronią one ręce przed podrażnieniami wywołanymi środkami chemicznymi, a także zabezpieczą skórę przed kontaktem z mikroorganizmami i bakteriami. W przypadku czynności wymagających kontaktu z zanieczyszczeniami rękawiczki lateksowe mogą okazać się nieocenioną pomocą.

Trzymaj je w apteczce!

Założenia rękawiczek lateksowych będzie wymagała również sytuacja opatrywania ran i skaleczeń. Powinny znaleźć się w każdej domowej apteczce. Są higieniczne i zapobiegają przenoszeniu zanieczyszczeń z dłoni do rany osoby opatrywanej.

W trakcie przygotowywania posiłków

Jeszcze inną możliwością wykorzystania rękawiczek lateksowych jest czas przygotowywania posiłków. Warto użyć ich podczas kontaktu z surowym mięsem aby uniknąć przemieszczenia obecnych na nim drobnoustrojów na inne przyrządy kuchenne. W takiej sytuacji rękawiczki należy zdjąć i wyrzucić bądź zmienić na następne w momencie zakończenia czynności związanych z obróbką mięsa. Co więcej, rękawiczki lateksowe przydadzą się też podczas zmywania naczyń. Dzięki idealnemu dopasowaniu do kształtu dłoni i elastyczności są wygodniejsze niż grubsze wersje gumowe, a gwarantują ten sam poziom ochrony przed kuchenną chemią.

Rękawiczki lateksowe – z czego powstają i jakie mają znaczenie dla środowiska?

Wbrew pozorom, rękawiczki te mają pochodzenie naturalne co czyni z nich o wiele bardziej ekologiczne rozwiązanie niż, na przykład, rękawiczki foliowe. Lateks powstaje w wyniku nacinania roślin kauczukodajnych i obróbki wypływającego z nich soku mlecznego. Po dokonaniu odpowiedniej stabilizacji, na drodze przemian chemicznych, uzyskiwany jest lateks. Dzięki temu jest to produkt pochodzenia naturalnego i nadaje się do recyklingu. Surowiec pozyskiwany w wyniku recyklingu rękawiczek lateksowych jest zupełnie bezpieczny i przyjazny dla środowiska.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar