Na czym polega drukowanie sublimacyjne na tkaninach?

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy chciałby się wyróżniać w tłumie, wyglądać wyjątkowo. Łatwo można to osiągnąć, wybierając oryginalne i interesujące ubrania. Jedną z metod tworzenia, czy przerabiania odzieży w absolutnie wyjątkowy sposób jest drukowanie sublimacyjne na koszulkach. Na czym ono polega i jak można to wykonać? Sprawdźmy to!

Druk sublimacyjny na tkaninach – na czym polega?

Druk sublimacyjny jest jedną z najlepszych oraz najskuteczniejszych metod przenoszenia wybranego printu na tkaninę. W jaki sposób? Po stworzeniu wzoru do druku należy wydrukować go za pomocą drukarki laserowej, używając specjalnego papieru transferowego oraz wodnych tuszy sublimacyjnych. Wytwarzane są one na bazie wody, mają też w sobie sporo pigmentu. Następnie, za pomocą specjalnej prasy nanosi się wydruk na materiał. Musi zadziałać tu bardzo wysoka temperatura, wtedy to woda w farbie odparowuje, a pigment stapia się z tkaniną. Warto zatem zauważyć, iż metoda druku sublimacyjnego jest wyjątkowo trwała. Jakie są jej inne zalety?

Sublimacja na koszulkach – zalety

Jak już zostało wspomniane powyżej, metoda druku sublimacyjnego na tkaninach jest wyjątkowo trwała. Wytworzone w ten sposób druki są odporne na ścieranie, pranie, a także mają piękne, żywe kolory (które nie blakną nawet po upływie dużej ilości czasu). Metoda ta uchodzi także za stosunkowo łatwą w użyciu oraz tanią. Nic więc dziwnego, iż jest często wykorzystywana, szczególnie przez firmy, jako promocję. Warto zaznaczyć również, iż barwione tkaniny nadal będą przepuszczać powietrze oraz pochłaniać wilgoć. Dlatego też druk sublimacyjny doskonale nadaje się do farbowania koszulek sportowych. Kolory uzyskane dzięki tej metodzie są wyjątkowo jaskrawe i żywe, nie blakną wraz z upływem czasu. Materiał w miejscu, w którym jest wydruk, nie jest szorstki ani nieprzyjemny w dotyku, co również jest niewątpliwą zaletą tej metody.

Jak widać, druk sublimacyjny na tkaninach wydaje się znakomitą metodą na to, by wyróżnić się w tłumie oryginalnym ubraniem. Taka personalizowana koszulka będzie też świetnym prezentem dla kogoś, kto jest nam bliski.