Jesienne okrycia wierzchnie – lepszy płaszcz czy kurtka?

Nadejście chłodnych dni września i października nieodmiennie wiąże się z potrzebą uzupełnienia szafy o cieplejszą odzież wierzchnią, która zapobiegnie przeziębieniom. Na całe szczęście wybór płaszczy i kurtek na rynku jest tak imponujący, że nie musimy poświęcać estetyki w pogoni za praktycznością. No właśnie – płaszcz czy kurtka?

Czy ten wybór ma sens? A może jedno i drugie?

Przy rozważaniu tej kwestii od razu nasuwa się pytanie, czy warto decydować się tylko na jedno z tych okryć. Przecież w większości przypadków nie ograniczamy się do chodzenia w jednych spodniach, spódnicy czy butach – czemu tu miałoby być inaczej? O ile nasza szafa nie pęka obecnie w szwach, jak najbardziej możemy zdecydować się i na kurtkę, i na płaszcz, jeśli dla każdego z okryć mamy zaplanowane konkretne przeznaczenie.

Warto jednak przyjrzeć się przez zakupami swoim ubraniom z poprzednich lat – odzież damska na jesień i rządzące nią trendy lubią się powtarzać. Być może okaże się, że wymarzony płaszcz już czeka na nas w szafie, nieco zapomniany, a do ideału brakuje nam tylko kurtki na leśne wyprawy na miasto.

Kurtka – lekka, poręczna, choć nie zawsze praktyczna

Ciepła kurtka z pewnością sprawdzi się jako element garderoby kobiet, które nie lubią dłuższych, cięższych materiałów. Nawet, jeśli nie będzie to niewiele ważąca kurtka puchowa, a raczej rodzaj żakietu z grubszej wełny, ciągle jest to rozwiązanie o wiele bardziej komfortowe, niż długie, wełniane płaszcze. Panie, którym bliski jest styl sportowy lub miejski, mogą dodatkowo zdecydować się na kurtkę od producenta odzieży sportowej.

Z drugiej strony jednak nie wszystkie kurtki są w stanie zapewnić właściwą osłonę przed chłodem i deszczem, a to jedna z ważniejszych funkcji odzieży damskiej na jesień. Ma to znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy posiadaczka kurtki preferuje krótkie spódnice i delikatne, cienkie rajstopy – zakup płaszcza będzie wówczas dużo bardziej bezpiecznym wyborem.

Płaszcz – elegancja i ochrona przed zimnem

Jesienne płaszcze w tym sezonie kuszą różnorodnością kolorów, krojów i materiałów wykonania. Większość płaszczy w niezrównany sposób podkreśla kobiecą sylwetkę – nic więc dziwnego, że nawet panie, które wybierają kurtki ze względu na wygodę, często nie mogą się im oprzeć. Nie sztuką jednak jest kupić drogi strój, który następnie będzie jedynie zbierał kurz na wieszaku.

Prawdziwa umiejętność kompozycji własnej garderoby skutkuje tym, iż odzież damska na jesień, wiosnę, lato czy zimę stanowi spójny, zgrany zestaw. Z zakupu płaszcza zatem na pewno powinny zrezygnować osoby, które wiedzą, że ciężar materiału będzie im przeszkadzał. Płaszcze zdecydowanie lepiej wyglądają w przypadku butów na obcasach – kobiety, które preferują obuwie na płaskiej podeszwie, powinny przyjrzeć się uważnie, czy na pewno wymarzony płaszcz będzie pasował do sportowych sneakersów czy botków.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Salko.