Jak dobrać odpowiedni rozmiar buta?

Wybór odpowiedniego rozmiaru buta nie jest rzeczą łatwą. A postarać się warto. Źle dobrane buty będą nie tylko uwierać, ale w perspektywie czasu mogą być powodem powstania poważniejszych problemów. Aby dobrać rozmiar buta w sposób prawidłowy, należy wziąć pod uwagę nie tylko jego długość, ale również szerokość stopy i wysokość podbicia.

Jak dobiera się rozmiar buta?

Dobranie odpowiedniego rozmiaru powinno uwzględniać wszystkie wymiary ludzkiej stopy. Warto zwrócić uwagę, że klasyczne rozmiarówki uwzględniają jedynie długość stopy, a w ograniczonym zakresie również jej szerokość (podział na buty damskie i męskie). Różnic pomiędzy ludzkimi stopami jest jednak znacznie więcej. Istotna jest na przykład wysokość podbicia. Nie bez znaczenia jest również długość palców – wiele butów ma podeszwy zaprojektowane tak, by zginały się w określonym miejscu.

Dobierając buty dla siebie powinniśmy wziąć przede wszystkim pod uwagę wygodę poruszania się w nich. Butów nigdy nie mierzymy więc jedynie na siedząco. W mierzonym obuwiu należy się chwilę przejść. Wiele sklepów oferuje również specjalne podesty, dzięki którym można sprawdzić, jak buty sprawdzają się podczas chodzenia pod górę i z góry. Dobrze dopasowane buty powinny trzymać się na stopie bez zbędnych luzów, ale jednocześnie nie uciskać w żaden sposób. Podczas zginania podeszwy nie powinien być odczuwany dyskomfort.

Czy buty powinny być odrobinę za duże?

Powszechne jest przekonanie, że dobrze dobrane buty powinny być odrobinę za duże, jednak jak się wydaje wynika to z błędnej interpretacji innej, sensownej porady. Buty powinny mieć dobrze dobrany rozmiar – choć jeżeli kogoś interesują duże buty damskie, czy bardzo małe buty męskie to może to być problematyczne.

Na długości buty powinny mieć niewielki luz, tak by podczas schodzenia z pochyłości palce nie uderzały w ich koniec. Jednocześnie konieczne jest odpowiednie dobranie szerokości, by buty nie poruszały się zanadto na stopie – może to prowadzić do otarć.

Duże buty damskie – jak dobrać?

Jak już wspomniano wcześniej, dobranie rozmiarów niepopularnych może być czasem problematyczne. Znalezienie dużych butów damskich, które jednocześnie będą zachowywały proporcje mniejszych rozmiarów czasami graniczy z cudem.

Warto tu skorzystać jednego wyspecjalizowanych sklepów, oferujących tego rodzaju obuwie. Są to najczęściej buty specjalnie produkowane jako duże (niedostępne w mniejszych rozmiarach) i tak przemyślane, żeby być wygodnymi i wyglądać dobrze. Takie buty wiążą się również najczęściej z wysoką jakością wykonania.