Dlaczego warto korzystać ze sklepów z odzieżą używaną?

Nie da się ukryć, że dzisiejszy świat różni się od tego, który był kilka dekad temu. Zauważyć to można zwłaszcza w krajach z byłego bloku ZSRR. Wkroczenie na rynek kapitalizmu, zalanie półek sklepowych, wątpliwej jakości, towarem z Chin – spowodowało, że człowiek zaczął nagle żyć w dużym dostatku. Nie trzeba być wcale milionerem, aby w szafie mieć kilkadziesiąt par butów, swetrów czy bluzek. Niekiedy zdarza się, że taka odzież używana jest dosłownie kilka razy, po czym ląduje na śmietniku. Skutki takiego stanu rzeczy odczuwa nasza planeta. Co można zrobić, aby choć trochę o nią zadbać?

Jak przemysł niszczy naszą planetę?

Przemysł zajmujący się produkcją ubrań jest jednym z najbardziej szkodliwych dla naszej planety. Niestety, niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że podczas produkcji ubrań zużywa się potworne ilości wody, która przecież mogłaby być przeznaczona na coś zupełnie innego. Dodatkowo, do produkcji taniej odzieży bardzo często wykorzystuje się dzieci. Większość producentów nie tworzy swoich towarów w myśli zrównoważonego rozwoju – wręcz przeciwnie – przerzucają oni produkcje do biednych państw, gdzie za głodowe stawki ubrania szyją małe dzieci, które nie mają czasu na edukację. Nie ma również dobrego usprawiedliwienia dla ilości przedmiotów, jakie dodatkowo musi nosić nasza planeta, z każdym nadchodzącym sezonem w modzie. Jednym z dobrych rozwiązań, aby pomóc naszej Ziemi, jest odwiedzanie punktów, gdzie sprzedawana jest odzież używana.

Dlaczego warto odwiedzać sklepy z odzieżą używaną?

Oprócz wskazanych wcześniej argumentów, przemawiających za kupowaniem ubrań z drugiej ręki, również są inne, które być może bardziej do nas przemówią. Przede wszystkim, korzystając z asortymentu second handów można zaoszczędzić naprawdę spore pieniądze. Nie da się ukryć, że ubrania potrafią kosztować krocie. W lumpeksach z powodzeniem znaleźć można odzież używaną w cenach, o których nawet nam się nie śniło. Oryginalne spodnie Lewisa za 10 złotych? Bluza Adidasa za parę groszy? Przepiękny, ręcznie robiony sweter za bezcen? Tak dokładnie działają lumpeksy. Nie dość, że kupić można tanio to jeszcze istnieje duża szansa, że znajdziemy prawdziwe perełki, których nikt inny w swojej szafie nie ma.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Angora.