Wybór rękawic winylowych

Bardzo popularnym materiałem, z którego zrobione są jednorazowe rękawiczki jest winyl, a dokładniej polichlorek winylu(PCV). Służą one przede wszystkim jako rękawice diagnostyczne i wykorzystywane są przeważnie przy standardowych procedurach w praktyce medycznej oraz w przemyśle, przetwórstwie lub kosmetologii, gdzie bardzo istotną sprawą jest zachowanie odpowiedniego poziomu higieny.

Charakterystyka rękawic winylowych

Rękawice winylowe to idealna alternatywa w stosunku do klasycznej rękawiczki lateksowej. Zapewniają dobrą ochronę przed czynnikami mikrobiologicznymi i gwarantują bezpieczeństwo przy użytkowaniu różnych substancji, zwłaszcza olei, tłuszczów czy ozonu. Skutecznie minimalizują wszelkie potencjalne podrażnienia oraz zapobiegają przed zakażeniem związanym z kontaktem z obcą krwią.

Wyprodukowane są z polimeru chlorku winylu (PVC), dzięki czemu są doskonałą alternatywą dla modeli lateksowych, które często mogą okazać się nieodpowiednie, zwłaszcza w przypadku alergii na białko lateksu. Warto też podkreślić, że tego typu rękawiczki nie przylegają ściśle do skóry, co pozwala jej oddychać. Skutecznie zwiększa komfort podczas użytkowania nawet wtedy, gdy nosimy je przez długi czas. Zaletą rękawic winylowych jest ich uniwersalność, dzięki czemu nosić je można zarówno na prawej, jak i na lewej dłoni. Do korzyści zaliczyć można też dużą odporność na rozciąganie.

Sposób użycia oraz zasady użytkowania

Podczas używania rękawic winylowych trzeba przede wszystkim pamiętać o ogólnych zasadach użytkowania. Rękawiczki można używać tylko raz, bowiem zużyte tracą swoje właściwości ochronne, co powoduje, że będą mniej szczelne. Jeśli występuje potrzeba wielokrotnego używania rękawiczek, warto zaopatrzyć się w ich odpowiednią ilość, gdyż są produktem jednorazowym.

Istotną czynnością w użytkowaniu rękawic winylowych jest wyrzucenie ich po użyciu. Należy pamiętać o tym, by robić to w prawidłowy sposób. W czasie zdejmowania rękawiczek trzeba wywinąć na lewą stronę, by nie mieć kontaktu z zanieczyszczoną stroną, a następnie wyrzucić do kosza i dokładnie umyć ręce. Na względzie należy mieć też fakt, że takie rękawice nie będą się nadawać do kontaktu z ciężkimi chemikaliami oraz nie wolno ich używać w ekstremalnych temperaturach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.