Pękające naczynka na skórze twarzy to dla wielu osób nieznaczny, kosmetyczny defekt, z którym nie ma potrzeby robić więcej, niż tylko przykryć w razie potrzeby odpowiednim makijażem. Dla innych jest t poważna sprawa, która wymaga konsultacji ze specjalistą. Warto zdać sobie sprawę, że pękające, kruche i nieelastyczne naczynka mogą świadczyć o głębszym problemie.
Skąd biorą się pękające naczynka?
Pękające naczynka w skórze twarzy to efekt zmniejszenia ich elastyczności i osłabienia. Normalnie naczynia krwionośne znajdujące się w skórze są bardzo elastyczne i bardzo łatwo dostosowują się do różnego rodzaju zmian, jak zmiany ciśnienia krwi, zmiany temperatury i wiele innych. Potrafią się one bardzo łatwo kurczyć i rozkurczać, a potem z równą łatwością wracać do poprzedniego stanu. Problem pojawia się gdy elastyczność znika, a naczynka pękają, albo rozszerzają się na stałe i stają się widoczne pod skórą.
Powody utraty elastyczności i wytrzymałości naczynek są różne. Po pierwsze są to czynniki genetyczne – część ludzi ma wrodzone skłonności do tego rodzaju problemów. Po drugie jest to kwestia środowiskowa. Problemy z naczyniami krwionośnymi skóry pojawiają się często przy używaniu niewłaściwych kosmetyków, ekspozycji na promieniowanie UV, czy zimno, a także przy nieodpowiednim odżywianiu się.
Czy istnieją skuteczne terapie pękających naczynek?
Jak do tej pory dermatolodzy, czy lekarze zajmujący się medycyną estetyczną nie stworzyli stuprocentowo skutecznej terapii. Istnieje jednak wiele metod leczenia zmian, które pojawiły się na skórze, a które mają związek z pękającymi naczynkami. Współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele nieinwazyjnych zabiegów pozwalających na usunięcie widocznych zmian.
Oprócz tego na rynku dostępne są różnego rodzaju specjalistyczne preparaty, które mogą okazać się pomocne. Pozwalają one na wzmocnienie skóry i jej naczynek, dzięki czemu problem pojawia się o wiele rzadziej.
Czy z pękającymi naczynkami można sobie radzić domowymi sposobami?
Problem pękających naczynek można rozwiązać również zmieniając dietę. We współczesnych produktach spożywczych obecnych jest bardzo dużo chemicznych dodatków, które mogą wpływać na osłabienie, i zwiększenie kruchości naczyń. Należy jeść więcej nieprzetworzonej żywności, a także unikać używek.
Sposobem na zapewnienie sobie ochrony przed nadmierną ekspozycją na czynniki zewnętrzne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków protekcyjnych. Dobrze dobrane kremy zapewnią nie tylko ochronę przed promieniowaniem UV, czy zimnem, ale również przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń w powietrzu.