Roślina lecznicza kudzu – właściwości i zastosowanie korzenia kudzu

Opornik łatkowaty, ołownik łatkowaty, także określany jako kudzu (Pueraria lobata) to wywodząca się z terenów Azji roślina. Od wielu wieków używana jest w medycynie naturalnej Chin. Teraz wzbudza duże zainteresowanie na całym świecie. Jakie są główne właściwości kudzu? Kiedy warto sięgnąć po tę roślinę leczniczą?

Kudzu – podstawowe informacje

Kudzu to rodzaj pnącza, które porasta inne rośliny. Jego łodyga dochodzi do około 30 metrów długości. Wydaje kwiaty o purpurowym kolorze i strąki. Jej korzeń ma bulwiasty kształt.

W roślinie kudzu korzeń pełni funkcję surowca zielarskiego. Po wysuszeniu jest on rozdrabniany i produkuje się z niego kudzu w proszku. Proszek może być także umieszczony w wygodnych w użyciu kapsułkach. Taki produkt można od lat kupić w wielu krajach Azji. Także jest on dostępny na innych kontynentach, w tym w Europie.

Kudzu – skład korzenia

Pozyskiwany z pnącza kudzu korzeń zawiera wiele wartościowych składników, które decydują o jego właściwościach prozdrowotnych. Na szczególną uwagę zasługują izoflawonoidy, czyli grupa związków roślinnych o wysokiej aktywności biologicznej. Spełniają różne funkcje, między innymi antyoksydantów, barwników, naturalnych fungicydów.

Wytwarzany z korzenia kudzu proszek jest bogaty w puearynę, genisteinę, daidzeinę oraz daidzinę. Badania nad tymi związkami wskazują, że mają one szerokie spektrum działania w różnych dolegliwościach.

Kudzu – zastosowanie

Najczęściej kudzu w proszku rekomendowane jest jako środek pomagający w walce z nałogami – uzależnieniem od alkoholu, papierosów, narkotyków. Takie działanie korzenia kudzu ma wynikać z jego wpływu na produkcję hormonów serotoniny i dopaminy.

Poza tym produkowany z kudzu proszek polecany jest w terapii schorzeń układu krwionośnego i serca: nadciśnienie tętnicze, problemy naczyniowe. W tradycyjnej medycynie chińskiej jest to używany na grypę, przeziębienia, gorączkę, migreny i biegunki. Pojawiają się też doniesienia na temat jego antynowotworowego działania.

Kudzu – suplementy diety

Zawierające korzeń kudzu suplementy diety są oferowane w wielu sklepach, także tych internetowych. Do wyboru są proszek oraz kapsułki.

Kudzu w proszku można dodawać do wody, soku, potraw. Zaleca się stosowanie jednej łyżeczki dziennie. Kapsułki w zależności od dawki zażywa się jeden albo dwa razy dziennie.